14 miliardów euro w nowej perspektywie finansowej jest do wzięcia przez samorządy, przedsiębiorców i naukowców na kwestie związane z pracami badawczo-rozwojowymi i cyfryzacją w dziedzinie rozwoju internetu. Dowiedzieli się m.in. o tym uczestnicy konferencji zorganizowanej w Koninie przez Kancelarię Prezydenta RP.
Inteligentne oświetlenie uliczne, zapalające lampę, gdy zbliża się do niej pieszy, albo aplikacja na smartfon pokazująca wolne miejsca na parkingu, na który wjeżdżamy – brzmią nieco futurystycznie, ale to w naszym najbliższym otoczeniu może być nieodległa i jak najbardziej realna przyszłość. O takich i innych możliwościach wykorzystywania internetu mówiono podczas konferencji zatytułowanej „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”, zorganizowanej w auli PWSZ-tu. Przybyło na nią około 200 osób, w tym samorządowców, przedsiębiorców i naukowców z całej Wielkopolski.
A co to takiego ten Internet Reczy? – To przede wszystkim połączenie technologii, znalezienie innowacyjnych rozwiązań, jak na przykład sterowanie małych drobnych urządzeń za pomocą internetu. Można je wprowadzić też w samorządach, jak chociażby inteligentne oświetlenie, które zapala się wtedy, gdy jest potrzebne, co przynosi konkretne oszczędności, a także wykorzystać nowoczesne technologie w oczyszczalniach ścieków czy funkcjonowaniu wodociągów – przyznała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – W 2018 roku liczba urządzeń, które komunikują się ze sobą za pomocą internetu przekroczyła już liczbę ludzi zamieszkujących naszą planetę, a w tym roku przekroczy 30 miliardów, więc mają one coraz większe znaczenie. To internet wykorzystywany do tego, że komunikują się między sobą urządzenia, które mają do tego specjalne aplikacje. To uproszczenie pewnych czynności, którymi można sterować na odległość – dodała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.
Uczestnicy konferencji poznali m.in. zastosowanie różnych nowoczesnych rozwiązań, ale także dowiedzieli się, jak i gdzie pozyskać pieniądze na ich wdrożenie. – Mówimy dzisiaj o nowej perspektywie finansowej, na którą przeznaczonych jest 14 miliardów euro, właśnie na kwestie związane z pracami badawczo-rozwojowymi, automatyzacją procesu produkcyjnego u przedsiębiorców czy cyfryzacją. Środki dostępne będą na poziomie regionalnych programów operacyjnych, jak i na poziomie krajowym, po które nie należy bać się sięgać – zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.
Podczas konferencji zainteresowani mogli korzystać z konsultacji dotyczących finansowania projektów służących transformacji cyfrowej w Polsce.