Czy pasja może stać się zawodem? Czy powołanie może zmienić się w profesję? Może, jeśli tylko się chce! Udowodnili to dziś uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Lubstowie, którzy zorganizowali „Dzień kariery”! Najmłodsi w sposób przystępny i dowcipny zaprezentowali zawody przyszłości, a dorośli pokazali, że w życiu można robić to, co się lubi! Wśród zaproszonych gości był między innymi Maciej Michalski, reżyser filmowy, twórca teledysków, m.in. Justyny Steczkowskiej i Anity Lipnickiej.
„Dzień kariery” w lubstowskiej szkole odbył się w ramach „Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery”, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Pasja, profesja, powołanie”. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali krótkie prezentacje związane z zawodami przyszłości (m.in. trener personalny, biotechnolog, genealog, inżynier automatyki i robotyki, ekorolnik, psychodietetyk, patomorfolog, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej). – Chcieliśmy wzbudzić u dzieci zainteresowanie profesjami, które dziś może nie są jeszcze znane i popularne, ale mają przyszłość – powiedziała Aneta Budziach, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Lubstowie. – Dzieci wykazały się wyjątkową kreatywnością. Same wyszukały informacje o zawodach i przedstawiły je w sposób humorystyczny, przystępny dla młodszych kolegów z klas I–III.
W ramach „Dnia kariery” uczniowie mogli wziąć także udział w „Warsztatach z pasją”, które poprowadziły osoby wywodzące się z lokalnego środowiska. Jednym z gości był Maciej Michalski, reżyser filmowy, twórca teledysków, m.in. Justyny Steczkowskiej i Anity Lipnickiej, który opowiedział młodym ludziom o swojej filmowej drodze. Tomasz Jarmuż, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego oraz techniki zaprezentował nowinki techniczne związane z motocyklami, które są jego zamiłowaniem.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty z rękodzielnictwa, pod okiem Anny Nadolskiej, która z lawendy produkuje mydła, zajęcia z dietetykiem Katarzyną Wiśniewską, która swoje zainteresowania zdrowym trybem życia przekuła w pracę zawodową oraz warsztaty o gastronomii i zawodzie kucharza z udziałem przedstawicieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Sompolna.
Nad projektem czuwały: Paulina Łyk-Budna, doradca zawodowy, psycholog szkolny oraz Małgorzata Starosta, pedagog szkolny. – Mamy nadzieję, że dzieci dzięki pasjonatom, z którymi się spotkały, rozwiną swoje zainteresowania i być może zdobędą zawód, który stanie się pasją ich życia – mówiły.