– Z przeszłości wyrastamy i wobec niej mamy obowiązek i dzięki niej jesteśmy Polakami – mówił Waldemar Bryl, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych podczas uroczystości w Koninie poświęconej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
To już tradycja, że 1 września odbywają się w Koninie uroczystości rocznicowe w miejscu, gdzie od hitlerowskich kul poległo w pierwszych tygodniach wojny blisko 60 koninian. W obchodach wzięli udział kombatanci, harcerze, poczty sztandarowe, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządu województwa, powiatu i miasta, reprezentanci spółek miejskich, jednostek organizacyjnych miasta, w tym szkół, przedszkoli i placówek kultury. Nie zabrakło żołnierzy z Powidza oraz Orkiestry PAK KWB Konin.
Jak przypominał w swoim wystąpieniu Waldemar Bryl, II wojna światowa pociągnęła za sobą ponad 50 milionów ofiar, z czego 6 milionów to Polacy. – To świadectwo tego jak straszliwą cenę zapłacił nasz naród, zapłacił, choć został napadnięty, zapłacił, a miał być zniszczony, ale przetrwał – mówił zastępca dyrektora Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie. – Dziś kiedy patrzymy na tę historię, na te chwile dumy i te chwile straszne, to trzeba sobie powiedzieć jedno – przeszłość jest naszym fundamentem, jest fundamentem naszej teraźniejszości. Z przeszłości wyrastamy i wobec niej mamy obowiązek i dzięki niej jesteśmy Polakami.
1 września obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej, ale to także Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP. W przesłaniu do kombatantów Kazimierz Samulczyk, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych apelował, że konstytucyjnym i moralnym obowiązkiem państwa polskiego jest troska o weteranów, ludzi w podeszłym wieku, zapewnienia im godnych warunków bytowych, szacunku i uznania. – Niezależnie od frontu i formacji, w których spełniali swój żołnierski obowiązek – mówił.
Podczas uroczystości wyróżniono Złotą Odznaką Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP – Janinę Pilarską (otrzymała je pośmiertnie, a odznaczenie odebrał wnuk) oraz Kazimierza Samulczyka, natomiast Srebrną Odznakę Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP przyznano Grażynie Klup, Jadwidze Łopaciuk oraz Bogdanowi Jaśkowiakowi. Piotr Korytkowski, prezydent Konina został wyróżniony Odznaką Jubileuszową „Polska Niepodległa 1918-2018”, natomiast rotmistrz Maciej Chojnacki ze Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej – Gwiazdą Pamięci „Polska Niepodległa 1918-2018”.
Tradycyjnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem za parkiem Chopina, a w niebo pofrunęły gołębie – symbol pokoju, został także odczytany Apel Pamięci i oddana salwa honorowa przez żołnierzy z Powidza.
Na uroczystości zaprosili prezydent Konina Piotr Korytkowski oraz przewodniczący Miejskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Józef Rokiciński.