Na najbliższej sesji tematem zwrotu opłat za wodę i odbiór ścieków za 1,5 roku wstecz zajmą się radni Konina. Jest projekt uchwały, z którego wynika, że środki do PWiK-u będą przekazywane w ratach z budżetu miasta. W 2024, 2025, 2026, 2027 i 2028 roku po milionie złotych, natomiast w 2029, 2030, 2031 i 2032 po 2 miliony złotych, natomiast w 2033 – nie więcej niż 2 miliony 480 tysięcy złotych. Łącznie wysokość obciążenia budżetu nie powinna przekroczyć 15 mln. 480 tysięcy złotych. – My byliśmy cały czas w procesie badania najlepszego rozwiązania dla naszego miasta. Oczywiście, w naszej ocenie, bezsprzecznym jest, że doszło tutaj do złamania przez Wody Polskie Kodeksu Postępowania Administracyjnego – wyjaśniał Piotr Korytkowski, prezydent Konina. – Natomiast to rozwiązanie jest najlepsze dla naszych mieszkańców, zgodne z prawem, które znaleźliśmy po konsultacjach z kilkoma wybitnymi kancelariami prawnymi. One też były zaskoczone, że taka sytuacja mogła mieć miejsce w obrocie prawnym, w relacjach między firmą państwową a samorządem.
Temat ten zostanie poruszony podczas posiedzenia komisji rady miasta i na sesji, bo projekt uchwały trafi pod głosowanie radnych. – Jeśli są jakieś podziały w radzie miasta, to jest dokument do przyjęcia – mówił Piotr Korytkowski. Czy spodziewa się politycznych dyskusji? – Ręki nie dam sobie odciąć! – dodał prezydent Konina. Nie sądzi też, by uchwała została zakwestionowana przez wojewodę. – Jest to zbadane w każdym zakresie! Nie sądzę, żeby był kłopot ze strony nadzoru wojewody. Każdy samorząd ma prawo czynić dopłaty do usług spółek wodno-kanalizacyjnych – przyznał Piotr Korytkowski.
Mieszkańcy dostaną faktury korygujące
Mimo tej sytuacji, mieszkańcy otrzymają faktury korygujące będą wysyłane do mieszkańców na przełomie listopada i grudnia. Trafią one jeden raz, ale rozpisany zostanie każdy miesiąc. – Będzie ona zawierała kwoty zarówno za usługi, jak podatku VAT, tym niemniej będzie kilkukrotnie powtórzone w informacji pisemnej, że odbiorcy nic nie płacą – wyjaśniał podczas konferencji w magistracie Waldemar Jaskólski, prezes PWiK w Koninie. – My natomiast wobec budżetu centralnego jesteśmy zobowiązani, czyli podatek VAT i dochodowy będzie zapłacony praktycznie natychmiast.
Jakie ceny za wodę w przyszłych latach?
A jakich cen za wodę i odbiór ścieków możemy
spodziewać się w przyszłym roku? Trwają w tej chwili prace nad nowymi taryfami.
– Są dokonywane różnego rodzaju analizy – mówił Piotr Korytkowski. Analizowane
są koszty, dochody, a także brana pod uwagę jest inflacja. – Do momentu złożenia
wniosku taryfowego mamy prawie pół roku.
Chcemy, aby ceny wody nie były wyższe! – dodał prezydent Konina. – Na
pewno będziemy starali się, aby PWiK złożył takie wnioski taryfowe, które nie
będą wyższe od tych obowiązujących. Mam wrażenie, że inflacja doścignęła obecne
opłaty i są one realne w związku z funkcjonowaniem naszego PWiK-u, realizacji wszystkich
inwestycji, spełnienia wszelkich standardów związanych z jakością wód i odprowadzaniem
ścieków.
– Zgłosiłem też do pana prezydenta, aby trzymać w ryzach ceny na kolejny okres taryfowy. Inwestycje, remonty będą pod szczególnym nadzorem – wyjaśniał Waldemar Jaskólski. Wykonane zostaną więc te niezbędne prace i jest lista takich priorytetów. – One bezpośrednio nie powinny wpłynąć na kolejny okres taryfowy i nie rzutować na potencjalną zwyżkę cen. Ponadto prowadzę w firmie działania służące racjonalizacji kosztów, oszczędzaniu.