W latach 2016-2023
Kwoty przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji przy wiadukcie łączącym ulice Paderewskiego i Wyzwolenia przedstawili na tabliczkach, a jest to element kampanii Trasa Dotrzymanego Słowa. Kwoty, jakie zostały podane, dotyczą różnych projektów, zarówno tych społecznych czy remontów dróg i powstania nowej infrastruktury w latach 2016-2023. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bo przedstawiciele PiS przypomnieli, że miasto otrzymało 30 milionów złotych wsparcia na budowę wiaduktu.
„PO miała w głębokim poważaniu konińskie wsie"
Środki, jakie łącznie popłynęły do Konina to ponad 582 miliony złotych, a do samorządów powiatu konińskiego ponad 1,3 miliarda. Takie kwoty podają przedstawiciele partii rządzącej w kraju. – Takie pieniądze trafiły do tych biednych gmin powiatu konińskiego: Kazimierz Biskupi, Rychwał, Wierzbinek. One takich pieniędzy jak teraz nigdy nie oglądały w historii samorządności. Nigdy, ponieważ Platforma Obywatelska miała w głębokim poważaniu konińskie wsie, wschodnią Wielkopolskę i mówili, że to kategoria B, C, D Polski, a PiS przywrócił podmiotowość i godność tym ludziom. Mogą teraz jeździć po dobrych drogach i czują się obywatelami takiej samej kategorii jak mieszkańcy Konina, Warszawy czy Łodzi – mówił Krystian Majewski, radny Konina i szef klubu PiS w Radzie Miasta.
Dlaczego nie powstały Mieszkania Plus?
– Główną obietnicą rządu Prawa i Sprawiedliwości było wsparcie rodzin i programy społeczne. Przypomnę, że minister finansów w rządzie PO mówił, że pieniędzy nie ma i nie będzie na programy społeczne. A tymczasem do mieszkańców powiatu konińskiego trafiło 700 milionów złotych, a do Konina 300 milionów – mówił Krystian Majewski.
Przedstawiciele PiS byli pytani również o realizację programu Mieszkanie Plus. Radny Sławomir Lachowicz wyjaśniał, że takie budynki u nas nie powstały, bo jeszcze poprzednie władze miasta uznały, że te inwestycje nie są opłacalne i nie przekazały gruntów. – To jest zaniechanie ze strony władz, a nie rządu – mówił radny. – Nie było woli, żeby w Koninie powstały takie mieszkania. Ale nie odmawiamy wsparcia, ale Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera spółdzielnie. W związku z tym budownictwo się rozwija – mówił poseł Leszek Galemba. – TBS było zainteresowane współpracą w ramach BGK, który jest instrumentem finansowym państwa polskiego, i te inwestycje realizuje. Gdyby nie wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego to konińska Starówka wyglądałaby jak Bachmut, czyli tak jak wyglądało, czyli jedno wielkie śmieciowisko. Wygląda tak jak wygląda, tylko dzięki współpracy BGK z TBS-em.
Czy rząd wesprze budowę amfiteatru? „To trzeba zapytać prezydenta"
Radna Krystyna Leśniewska wywołała też temat remontu
konińskiego amfiteatru. – Mamy nadzieję, że doczekamy czasów, gdzie zrobimy
nasz amfiteatr. Ubolewam, bo to była nasza konińska wizytówka, którą można było
pięknie zrobić – powiedziała. Pytaliśmy też o słowa premiera Mateusza
Morawieckiego, który w kampanii samorządowej w 2018 roku obiecał pomoc w
wyremontowaniu tego obiektu. Czy są prowadzone jakiekolwiek rozmowy? – To trzeba
zapytać prezydenta miasta Konina. Nie wydaje mi się, żeby jakiekolwiek kroki
czynił w tym kierunku, ponieważ on realizuje jakieś abstrakcyjne wizje budowy
kładek za kilkanaście milionów złotych, a na najbardziej potrzebne inwestycje
nie ma pieniędzy i nie chce ich szukać. To jego decyzja polityczna, że wszystkim
mieszkańcom wciska kit, że pieniędzy nie ma w konińskim budżecie. Gdy chce
błysnąć przed reflektorami konińskich dziennikarzy i pochwalić się mieszkańcom,
zawsze jest w stanie wygospodarować jakieś środki, ale na te najważniejsze
inwestycje, na których zależy mieszkańcom, to – jak można sparafrazować słowa
ministra Rostowskiego, że w Koninie pieniędzy nie ma i nie będzie dopóki rządzi
prezydent Piotr Korytkowski – mówił radny Majewski. – Zresztą prezydent Piotr
Korytkowski ma głęboko gdzieś radnych, o niczym nam nie mówi, nie spotyka się z
nami, nie informuje o niczym. Tylko, gdy ma jakieś wątpliwości dotyczące głosowania,
myśli, że nie poprze go jego koalicja, to tylko wtedy znajduje czas, żeby spotkać
się z radnymi.
Dopytywaliśmy o wsparcie obiecane przez premiera w sprawie remontu amfiteatru. – Jeżeli państwo chcą, żeby Mateusz Morawiecki realizował w Koninie projekty, to proszę go wybrać na prezydenta miasta Konina. Odpowiedzialność za to miasto ponosi od początku do końca pan prezydent Piotr Korytkowski, a nie Mateusz Morawiecki, który ma na karku Polskę a nie Konin – mówił Krystian Majewski.
Będą pieniądze na remont Trasy Warszawskiej?
Czy jest szansa na kolejne wsparcie dla miasta? Choćby na pilny remont obiektów mostowych Trasy Warszawskiej. – Jeszcze chyba będzie w połowie roku ogłoszony nabór na Polski Ład i wtedy będzie można liczyć na coś takiego – mówił poseł Leszek Galemba. Niedawno jednak inny polityk PiS, minister Zbigniew Hoffmann sugerował, że raczej w innych programach należałoby upatrywać szans na zdobycie dofinansowania. – Z Polskiego Ładu na przykład powstała obwodnica miasta Koła, strategiczna i tutaj też możemy mówić o strategicznym moście i strategicznej trasie. Ale trzeba usiąść, rozmawiać, również z rządem. Nie widzę przeszkód, żebyśmy odbyli takie robocze spotkanie w przyszłości i zastanowili się z jakich źródeł to sfinansować – mówił poseł Galemba.