Dzisiaj w Poznaniu podpisano list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy w zakresie prowadzenia badań i analiz przyrodniczych oraz rozwiązań technicznych nastawionych na poprawę stanu środowiska w regionie konińskim z uwzględnieniem nowych inwestycji w energetykę odnawialną i jądrową planowanych przez ZE PAK. Sygnatariuszami umowy byli ZE PAK, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Porozumienie ma na celu nawiązanie współpracy na rzecz trwającej transformacji energetycznej w ZE PAK-u z wykorzystaniem posiadanego potencjału merytorycznego i technicznego sygnatariuszy listu, w zakresie badań środowiskowych i technicznych planowanych inwestycji. Wspólne działania mają zostać podjęte w szczególności w zakresie oceny lokalizacji elektrowni jądrowej, odbudowy zasobów wodnych Wielkopolski Wschodniej, a także prowadzonej rewitalizacji terenów górniczych i przemysłowych. Współpraca będzie obejmowała m.in. działania w kierunku kształtowania nowych ekosystemów na terenach zdegradowanych i zdewastowanych. Ważna jest także odbudowa zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski oraz włączenia wyrobisk pokopalnianych ZE PAK do istniejącej sieci hydrograficznej, co przyczyni się do poprawy stosunków wodnych w regionie i zapewni nową funkcję (retencyjną i przeciwpowodziową) tworzonym zbiornikom pokopalnianym. Dzięki współpracy wykonana zostanie ocena możliwości lokalizacji elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz wykorzystania terenów pokopalnianych do celów produkcji energii ze źródeł odnawialnych. – Dzięki współpracy Wód Polskich z ZE PAK-iem i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu możliwe będzie wypracowanie najdogodniejszych rozwiązań, które pozwolą na realizację działań, zmierzających do poprawy stosunków wodnych na obszarze z największym deficytem wody w kraju. Wspólne działania ukierunkowane na odbudowę zasobów wodnych i powstanie nowych zbiorników o funkcji retencyjnej i przeciwpowodziowej wpisują się w wiele programów rządowych, których celem jest zwiększenie retencji wodnej w Polsce – mówił Krzysztof Woś, prezes Wód Polskich. – Ze wstępnych szacunków wynika, że na analizowanym obszarze powinniśmy poprawić ten wskaźnik o blisko 1 mld msześc., co pozwoli na zaspokojenie obecnych oraz przyszłych potrzeb wodnych gospodarki i energetyki w środkowo-zachodniej Polsce.
Naturalnym partnerem merytorycznym tego przedsięwzięcia został Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. – Uniwersytet, dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są nowatorskie badania w zakresie szeroko rozumianej inżynierii środowiska, a przede wszystkim: hydrologii, hydropedologii, hydrotechniki, gospodarki wodnej, geotechniki, budownictwa, mechaniki, energetyki odnawialnej, planowania przestrzennego, architektury krajobrazu, waloryzacji elementów przyrody ożywionej i nieożywionej, ekologii, rewitalizacji terenów poprzemysłowych, rolniczego i leśnego zagospodarowania terenu, klimatologii oraz ocen i monitoringu oddziaływania inwestycji na środowisko. Także dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie przez naszą uczelnię projektów we współpracy z otoczeniem krajowym, jak i zagranicznym – tłumaczył prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP.
Realizacja przedstawionych celów ma przynieść korzyści jak najszerszej grupie interesariuszy, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa wodnego i energetycznego Polski. Podejmowane działania wpisują się w cele i zalecenia w zakresie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, rozwoju paliw alternatywnych i poprawy efektywności energetycznej, które określone zostały w dokumentach na poziomie krajowym i unijnym.
zdj. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu