Warto wspomnieć, że Kazimierz Biskupi – dziś wieś i ośrodek gminy – należy do najstarszych skupisk osadniczych Wielkopolski. Nadanie mu praw miejskich na prawie polskim wraz z nazwą odnoszącą się do imienia założyciela przypisuje się Kazimierzowi Odnowicielowi. Już w XI w. istniała tutaj parafia z kościołem. Jan Długosz w połowie XV w. odnotował, że w Kazimierzu Biskupim znajdowało się 5 kościołów i kaplic. Ich utrzymanie było możliwe dzięki wyjątkowej funkcji miasta – sanktuarium, miejsca kultu Pięciu Braci Męczenników, pierwszych polskich świętych.
Od lat 60. XX w. oblicze miejscowości i gminy kształtował rozwój energetyki oraz związane z nim wydobycie węgla brunatnego. Podstawą obecnego rozwoju gminy jest rolnictwo i przedsiębiorczość, której sprzyjają liczne inwestycje samorządowe podnoszące jakość życia mieszkańców oraz korzystne położenie komunikacyjne w centrum kraju i sąsiedztwo aglomeracji konińskiej.
Najbardziej skanalizowana gmina w całym powiecie
Wraz z rozwojem samorządu terytorialnego rozwijała się również gmina Kazimierz Biskupi. Przez 30 lat na jej czele stali wójtowie: Wiesław Józef Rybacki, Grzegorz Gałązka, Janusz Puszkarek, Jan Sikorski i obecny Grzegorz Maciejewski. Od samego początku wszyscy kładli ogromny nacisk na inwestycje w gminie. – Rozpoczęto prace przy budowie kanalizacji. Warto wspomnieć, że z ostatnich informacji wynika, iż stopień skanalizowania gminy jest najwyższy w całym powiecie. Do kanalizacji jest podłączonych blisko 90 procent mieszkańców – mówi wójt Grzegorz Maciejewski. Wraz z rozbudową kanalizacji powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków (rozbudowywana i zmodernizowana). Sukcesywnie budowane są drogi i chodniki, co poprawia komfort i bezpieczeństwo ruchu na drogach.
Inwestycje z myślą o mieszkańcach
Od samego początku, gdy tylko istniała taka możliwość, gmina Kazimierz Biskupi sięgała i nadal sięga po środki zewnętrzne. Z ich wsparciem zostało zrealizowanych wiele inwestycji. – Trudno jest wymienić je wszystkie. Przez trzydzieści lat funkcjonowania samorządu terytorialnego było tego sporo. Chociażby budowa hali sportowej w Kazimierzu Biskupim, czy Gminnego Ośrodka Kultury. To w tych miejscach teraz toczy się życie sportowe i kulturalne naszej gminy. Oczywiście z upływem lat te budynki wymagają modernizacji, remontów, ale są i spełniają swoje funkcje – wyjaśnia wójt Grzegorz Maciejewski.
Nie zapominano również o szkołach. Warto tu wymienić budowę sal gimnastycznych w Sokółkach i Dobrosołowie, nowego gimnazjum, czy przedszkola. Wszystko po to, by polepszyć funkcjonowanie życia mieszkańcom. Powstawały świetlice wiejskie i remizy strażackie. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach gminy Kazimierz Biskupi w 2019 roku powstał żłobek. – Bardzo nam zależało na zapewnieniu opieki maluchom i zapewnieniu mamom powrotu do pracy. Otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „MALUCH+” 2019 na rzecz rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Utworzyliśmy 20 miejsc w żłobku i myślimy o zwiększeniu miejsc, bo jest spore zainteresowanie – mówi wójt Grzegorz Maciejewski.
Kolejną inwestycją, z której gmina jest bardzo dumna, jest stworzenie dziennego domu dla seniorów. – Łączymy pokolenia. Udało nam się w jednym budynku zlokalizować żłobek i seniorów. Tuż obok jest jeszcze szkoła podstawowa. Dzieci chętnie odwiedzają seniorów – podkreśla wójt.
Z myślą o mieszkańcach powstawały ścieżki pieszo-rowerowe, place zabaw, miejsca rekreacji, orliki. Udało się także – dzięki współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji w Koninie – zapewnić dogodne połączenia z Koninem.
Tutaj tradycja przeplata się z historią
Gmina Kazimierz Biskupi to także miejsce wypełnione historią i zabytkami sakralnymi. Bogata historia Kazimierza – najstarszego miasta – sanktuarium Wielkopolski, ma swoje odzwierciedlenie w zachowanych zabytkach. Do najbardziej znanych zaliczają się: pierwotnie romański kościół św. Marcina z końca XII wieku, z zachowanymi elementami tak stylu romańskiego i gotyckiego, pobernardyński późnogotycki kościół Pięciu Braci Męczenników i św. Jana Chrzciciela, drewniany kościół św. Izaaka z 1783 roku znajdujący się na cmentarzu, czy zespół klasztorny kamedułów z XVIII wieku w Bieniszewie.
Na terenie gminy znajdują się również wspaniałe zabytki przyrody – rezerwaty Mielno, Sokółki, Bieniszew i Pustelnik występujące w kompleksie leśnym – Puszcza Kazimierska. Lasy te wraz z leżącym tam Jeziorem Głodowskim oraz leśne akweny, jeziora Skąpe i Wściekłe należące do powidzko-bieniszewskiego obszaru krajobrazu chronionego.
Na terenach pokopalnianych powstało również lotnisko. Aeroklub Koniński przyciąga pasjonatów lotów i nie tylko z całej Polski. Podobnie jak Dni Kazimierza Biskupiego i zapraszane na nie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Koncerty Perfectu, De Mono, czy Kamila Bednarka gromadziły tysiące fanów.
– Przez 30 lat gmina Kazimierz Biskupi zmieniała się na wielu płaszczyznach. Było to możliwe dzięki pracy moich poprzedników: wójtów i radnych. Zależało nam i zależy na rozwoju gminy i poprawie warunków życia. Zrobiliśmy wiele, ale zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wiele przed nami – mówi wójt Grzegorz Maciejewski. – Jubileusz funkcjonowania samorządu terytorialnego jest okazją do podziękowania wszystkim, którzy działali na rzecz rozwoju gminy. Składam podziękowanie byłym wójtom, radnym, zarówno byłym, jak i obecnej kadencji, sołtysom, pracownikom gminy i jednostek mi podległych. Rozwój gminy to zasługa wszystkich.