Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
wierzbinek

Aktualności

Demonstracja w Poznaniu przeciwko odkrywce „Ościsłowo”

2017-01-27 11:36:41

Dziś przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu odbyła się demonstracja mieszkańców terenów zagrożonych budową kopalni „Ościsłowo”, których wsparli mieszkańcy powiatów gostyńskiego i rawickiego (złoże Oczkowice). Hasłem tej demonstracji było „Dziedzictwo narodowe czy kopalnie odkrywkowe? Chrońmy zabytki, wodę, ziemię i środowisko – nie węgiel brunatny”.

Zbliża się termin wydania przez RDOŚ decyzji w sprawie odkrywki „Ościsłowo”. Jeśli będzie negatywna dla strony społecznej i kopalnia powstanie, to dojdzie do bezpowrotnej utraty cennego dziedzictwa naszego regionu, jakim jest megalityczne cmentarzysko kurhanowe. Nie można na to pozwolić. Swoją obecnością na zgromadzeniu chcemy wesprzeć RDOŚ, by nie bał się przyjąć oczywistych, udokumentowanych naukowo argumentów strony społecznej i nie ulegał doraźnym interesom lobby brudnych technologii – powiedział Józef Drzazgowski ze Stowarzyszenia Eko - Przyjezierze.

Jest to najlepiej zachowane cmentarzysko tego typu w Wielkopolsce i prawdopodobnie już ostatnie które mogliśmy odkryć. Ochrona i promocja tego unikatowego zabytku są szansą dla gminy Wilczyn i gmin sąsiednich. Z uwagi na to nowe odkrycie uważamy, że wszelkie dalsze kroki co do planowanej odkrywki Ościsłowo powinny zostać wstrzymane. Inwestor kopalni ZE PAK powinien uzupełnić raport środowiskowy dla planowanej inwestycji o odkryte cmentarzysko kurhanowe, co nakazuje Ustawa o ocenach oddziaływania na środowisko. Co więcej, przed Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu toczy się obecnie postępowanie o wpisanie cmentarzyska do rejestru zabytków. Wydanie zgody na inwestycję w tym momencie byłoby ogromną nieodpowiedzialnością – powiedział Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”. Przekazał na ręce dyrektora RDOŚ w Poznaniu apel uczestników konferencji pt. „Megalityczne cmentarzysko kurhanowe w pobliżu miejscowości Góry, na pograniczu gmin Wilczyn i Ślesin - ochrona i promocja zabytku szansą dla gminy Wilczyn i gmin sąsiednich”, która odbyła się 26 stycznia, czyli dzień przed zgromadzeniem w Poznaniu.

Marcin Szafrański

Podziel się

Komentarze

Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:
Sonda

Czy rozpocząłeś już prace na działce, w ogródku lub na balkonie?
Tak
Nie
Dopiero kupuję nasiona i sadzonki
Nie mam na to czasu
Jest jeszcze za wcześnie
Mam już wszystko uporządkowane
)

Jesteśmy na: