Dokładnie w trzydziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów do samorządu terytorialnego odbywa się kolejna sesja Rady Miasta Konina. – Dziś można jednoznacznie stwierdzić, że była to najlepszej przeprowadzona reforma po 1989 roku – mówił Tadeusz Wojdyński, przewodniczący Rady Miasta Konina.
27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do rad gmin, jak przypomniał Tadeusz Wojdyński. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym. – 27 maja 1990 roku to bardzo ważna data w historii Polski, wtedy zaczęła się budowa III RP. Polacy otrzymali możliwość wyboru swoich przedstawicieli do rad gmin – mówił przewodniczący Rady Miasta Konina. Przypomniał, że były to wybory demokratyczne, wolne, sprawiedliwe i dobrze zorganizowane. – Uczestniczyłem w ich przeprowadzeniu. Frekwencja nie była zbyt wysoka. To ponad 42 procent, ale szliśmy do głosowania z nadzieją na zmianę na lepsze. Mieliśmy świadomość, że uczestniczymy w przełomowym wydarzeniu. Rozpoczął się proces reformowania samorządu terytorialnego. Dziś można jednoznacznie stwierdzić, że była to najlepszej przeprowadzona reforma po 1989 roku. Nastąpił dynamiczny rozwój Polski, dzięki samorządom, które najlepiej potrafiły rozwiązywać problemy lokalnej społeczności. Dziś demokracja w Polsce opiera się na silnym samorządzie gminnym i wojewódzkim. Występują jednak zagrożenia dla samorządów. Od lat zauważalny jest postępujący proces centralizacji państwa i ograniczania kompetencji samorządu. Naszym obowiązkiem jest przeciwstawić się takim pokusom. Nie wolno psuć samorządności.
Piotr Korytkowski wspomniał, że dziś w Koninie miała się odbyć uroczysta gala poświęcona tej rocznicy, jednak te plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Symbolicznie został dzisiaj posadzony dąb na skwerze przy pomniku Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Ten teren zapoczątkował burzliwy rozwój Konina. To właśnie tam rozpoczęła działalność kopalnia węgla brunatnego, która była motorem napędowym i rozwojowym naszego miasta – mówił prezydent Konina. – Dąb to drzewo pasujące do samorządów, szczególnie w obecnych czasach jest to symbol trwałości, solidności i długowieczności.
Z okazji tego święta Piotr Korytkowski życzył radnym, urzędnikom i mieszkańcom, aby mieli powód do tego, aby być dumnym z samorządu, który jest ostoją demokracji i praworządności. – Życzę wszystkim państwu miłego świętowania – mówił Piotr Korytkowski. Głos zabrał też radny Marek Waszkowiak, który był pierwszym prezydentem odnowionego samorządu w Koninie. – To była kadencja autentycznej przygody, autentycznej działalności z wyobraźnią, co ukształtowało moje życie i ludzi, którzy ze mną współpracowali – mówił Marek Waszkowiak.
Podczas dzisiejszej sesji radni Konina zgodzili się na zaciągnięcie kredytu w wysokości ponad 18,5 miliona złotych, które zostaną przeznaczone na realizację projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Dotyczy to takich zadań jak rozbudowa ulicy Kleczewskiej w Koninie (na kwotę 18.443.000 zł) oraz „Ekologiczny Konin – rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego” (67.000 zł). Spłata rat odsetkowych od zaciągniętego kredytu nastąpi w latach 2021-2027, natomiast spłata rat kapitałowych to lata 2022-2027.