O znaczeniu Konstytucji 3 Maja mówił Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. – Wspominamy dzisiaj jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej – uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. To dzień szczególny, w którym z dumą wspominamy akt, jaki stał się symbolem nowoczesnego myślenia o państwie, wolności i wspólnocie narodowej. Konstytucja 3 Maja była wyrazem wielkiej odwagi i odpowiedzialności elit politycznych ówczesnej Rzeczypospolitej. W czasach kryzysu, zagrożeń zewnętrznych i słabnącej pozycji państwa znaleźli się ludzie, którzy nie tylko rozpoznali potrzebę głębokich reform, ale też potrafili te reformy wcielić w życie. Uchwalenie Konstytucji było próbą ratowania państwa, ale i wyrazem wiary w siłę narodu. (…) Konstytucja jest jak most między przeszłością a przyszłością, łączy pokolenia i przypomina, że jesteśmy jedną wspólnotą, jednym narodem – mówił. – Miałem zaszczyt zobaczyć oryginał Konstytucji 3 Maja. Dokument, który przetrwał burze dziejowe, a dziś znajduje się pod opieką narodu. To było niezwykle poruszające doświadczenie. Kiedy wszedłem do przyciemnionej Sali Rycerskiej w zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i stanąłem przed szklaną gablotą miałem ochotę przyklęknąć. Patrząc na pożółkłe karty z końca XVIII wieku uświadomiłem sobie bowiem, że mam przed oczami nie tylko tekst prawny, ale świadectwo odwagi i mądrości naszych przodków. Takie momenty uczą pokory wobec historii i inspirują do działania.
Podczas uroczystości prezydent Piotr Korytkowski i Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta Konina wręczyli Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Miasta Konina” Jackowi Bugajowi, aktywnemu wieloletniemu działaczowi zaangażowanemu w życie konińskich Gosławic, autorowi książki „Gosławice – historia niezbyt odległa”, zaangażowanemu w rozwój jednostki OSP Gosławice. Odznaczeniem wyróżnione zostały także rodziny zastępcze Anna i Jacek Cieplińscy, Teresa i Marek Mąkowscy oraz Jolanta Szwacińska.
Po tej uroczystości prezydent Piotr Korytkowski podziękował mieszkańcom, że celebrują tę ważną rocznicę. – To był drugi na świecie taki akt prawny, pierwszy w Europie. My jako Polacy możemy być z tego dumni. On powstał w trudnych czasach, zaistniał tuż przed rozbiorami, które doprowadziły do tego, że Polska zniknęła z mapy. Jednak ten zryw dał nadzieję, że zawsze trzeba zabiegać o swoje sprawy. I tak Polacy wtedy postanowili. Musimy pochylić czoło przed tymi wszystkimi postępowymi ludźmi, którzy pokusili się o stworzenie tego najważniejszego aktu prawnego w każdym kraju. Można powiedzieć, że innym utorowaliśmy drogę i z tego możemy być dumni – mówił Piotr Korytkowski. Podziękował mieszkańcom także za udział we wszystkich uroczystościach majowych – 1 maja – Święcie Pracy, 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 80-leciu powstania Kopalni Konin oraz 50-leciu powołania województwa konińskiego. Z okazji rocznicy zebrani wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej PAK KWB Konin pod batutą Mirosława Pacześnego, który poprowadziła Kamila Pacześna.
O godzinie 12.00 w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny.