Błyskawiczny wicemistrz Polski. Jan Klimkowski drugim szachistą we Wrocławiu

2018-08-14 08:00:00

Reprezentant UKS Smecz Konin Jan Klimkowski został wicemistrzem Polski do lat 12 w szachach błyskawicznych. W turnieju rozgrywanym w stolicy Dolnego Śląska uległ tylko triumfatorowi zawodów – Jakubowi Chyżemu. W jedenastu rundach tylko raz przegrał.

Klimkowski od początku trzymał się w czubie stawki i walczył o najwyższe miejsca. W trzecim starciu – po remisie z Piotrem Karwackim – spadł z pierwszego na czternaste miejsce, ale później rozpoczął marsz w górę tabeli. Po szóstej rundzie został liderem, ale w dziewiątej potyczce przegrał z późniejszym zwycięzcą całych mistrzostw Jakubem Chyżym, co zepchnęło go na drugie miejsce. Pozycji wicelidera już nie stracił, a turniej zakończył z dorobkiem 9,5 punktu i tytułem wicemistrza Polski do lat 12. Po tym sukcesie jego ranking wzrósł o 29 punktów. Oto droga Jana Klimkowskiego do srebrnego medalu Mistrzostw Polski (w nawiasie ranking):

Jan Klimkowski (1780) - Kamil Koperwas (1224) 1:0, Gabriel Jarocki (1378) - Jan Klimkowski 0:1, Jan Klimkowski - Piotr Karwacki (1567) 0,5:0,5, Krzysztof Ciszewski (1481) - Jan Klimkowski 0:1, Jan Klimkowski - Aleks Bancarewicz (1602) 1:0, Hubert Meers (1663) - Jan Klimkowski 0:1, Jan Klimkowski - Iwo Karolczuk (1768) 0:1, Alan Bogusz (1551) - Jan Klimkowski 0:1, Jan Klimkowski - Jakub Chyży 0:1 (1763), Szymon Malinowski (1739) - Jan Klimkowski 0:1, Jan Klimkowski - Jakub Herwy (1537) 1:0.