Gości powitali Jolanta Nawrocka, przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Koninie, członek zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Mieczysław Łuczak, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Bardzo się cieszę, że możemy na te najważniejsze tematy nurtujące nas dzisiaj, a jest ich niemało, z państwem podyskutować i odpowiedzieć na pytania – mówiła Jolanta Nawrocka. Mieczysław Łuczak podkreśla, że to już osiemnasta edycja wielkopolskich forów rolniczych organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. – Dzisiaj otwieramy cykl spotkań z rolnikami. To wydarzenie jest dedykowane rolnikom, ogrodnikom i sadownikom. Takie spotkania odbędą się w każdym powiecie w Wielkopolsce. Jest to doskonała platforma dyskusji, wymiany poglądów, ale przede wszystkim chcemy się wsłuchać w głosy rolników. Czekamy na państwa uwagi i spostrzeżenia, ponieważ rolnictwo wielkopolskie jest kwintesencją rolnictwa krajowego. Chcemy, żeby państwa głos był najważniejszy – mówił.
Forum Rolnicze Powiatu Konińskiego otworzyli Katarzyna Fryza, starosta Koniński i Grzegorz Matuszak, wójt gminy Rzgów. – Cieszymy się, że powiat koniński stał się platformą i płaszczyzną do spotkania z rolnikami. To kolejna taka bardzo ważna grupa mieszkańców tego powiatu zajmująca się zawodami rolniczymi. To są rolnicy, sadownicy, ogrodnicy pszczelarze, różne grupy producenckie, które są nam drogie i dzięki którym możemy preferencyjnie wspierać polskie rolnictwo, a na tym nam zależy. Dzisiejsze spotkanie jest płaszczyzną do rozmów, wymiany doświadczeń, poszukiwania dróg wsparcia dla rolnictwa, ale również platformą do racjonalnej oceny kierunków rozwoju rolnictwa – mówiła starosta koniński. Gości powitał Grzegorz Matuszak, wójt gminy Rzgów, bo Forum Rolnicze odbywało się w Sławsku.
Ostatecznie na pytania rolników odpowiadali Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Mieczysław Łuczak, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Aplikacja suszowa została wprowadzona przez ministra Ardanowskiego. Ona od tamtego czasu nie działa precyzyjnie. Mamy bardzo dużo do zrobienia. Nie możemy dzisiaj zostawiać rolników z suszą, jeżeli państwo przez dekady nie zostało przygotowane do gromadzenia wody. To jest jasna i oczywista rola państwa – w trudnym czasie pomagać. Nie jest to robione precyzyjnie, trzeba to dopracować, żeby w następnym roku takich sytuacji nie było. Jednym z moich głównych tematów na ten rok jest przygotowanie szerszej strategii nie tylko dla Wielkopolski, ale także dla innych województw, jak dobrze prowadzić wodę. No bo jest trochę nietaktem, że takie państwo jak Hiszpania od wielu lat gromadzi wody sześć razy więcej. A takie państwo jak Maroko jest liderem w retencjonowaniu wody. Możemy brać przykład z nich jak to robić – mówił wiceminister Michał Kołodziejczak. Podejmowanymi także tematami była umowa handlowa Unii Europejskiej z Mercosurem. Rozmawiano o rolnictwie ukraińskim i roli Ukrainy w Unii Europejskiej. Także o aktualnie procedowanej ustawie łańcuchowej i zmianach w dopłatach odnośnie ekoschematów. O niebezpieczeństwach związanych z chorobami zwierząt.
Forum Rolnicze Powiatu Konińskiego było pierwszym z cyklu odbywających się w Wielkopolsce co roku spotkań z rolnikami.