Z okazji 662. rocznicy nadania praw miejskich miastu Koło, które miało miejsce 18 lipca 1362 roku, Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” we współpracy z Muzeum Technik Ceramicznych zorganizował wyjątkową wycieczkę do miasteczka Warta. To właśnie stamtąd pochodził wójt Henryk, założyciel naszego sprzed ponad 660 lat.
Ze względu na wysokie lipcowe temperatury, wyprawa odbyła się 9 sierpnia 2024 roku, a jej uczestnicy mieli okazję poznać historię i zabytki związane z Warcianami, a także na chwilę przenieść się w czasie, odkrywając ślady przeszłości tej urokliwej miejscowości.
Już od godzin porannych, grupa młodych mieszkańców Koła miała możliwość zwiedzenia klasztoru Ojców Bernardynów, gdzie w imieniu gwardiana o. Rubena, uczestników powitał zakonnik o. Demetriusz. Oprowadził on młodzież po świątyni, barwnie opowiadając o historii klasztoru i jego duchowym znaczeniu dla regionu. Następnie grupa odwiedziła sąsiedni klasztor sióstr Bernardynek, po czym udała się do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa. W świątyni szczególne wrażenie na uczestnikach zrobił imponujący ołtarz.
Kolejnym punktem programu było Muzeum Rzeki i Miasta Warty, które skrywało wiele fascynujących eksponatów, w tym fortepian, na którym za życia grała Maria Skłodowska-Curie. Po zwiedzaniu muzeum młodzież miała okazję przespacerować się po malowniczych uliczkach Warty, zatrzymując się przy pomniku pułkownika Stanisława Jakuba Skarżyńskiego – bohatera narodowego, który zasłynął z samotnych lotów wokół Afryki i przez Atlantyk.
Podczas spaceru, uczestnicy zobaczyli także samolot, którym Skarżyński odbywał swoje rekordowe loty, choć niestety z uwagi na ograniczenia, mogli go podziwiać jedynie z oddali. W drodze powrotnej do Koła grupa zatrzymała się na krótko w Jeziorsku, aby zobaczyć zaporę wodną na rzece Warcie.
Zdjęcia: UM w Kole