„Bo serce ojca, by zapłakało, gdybyś orał inaczej” – zaśpiewali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk w czasie Parafialno-Gminnych Dożynek w Kazimierzu Biskupim. Doroczne święto plonów odbyło się tam 27 sierpnia, obfitując w muzykę, przyśpiewki, dzielenie się chlebem oraz jadło, którym za symboliczną złotówkę częstowały lokalne koła gospodyń wiejskich.
Na stadionie Miejskim w Kazimierzu Biskupim dziękowano za tegoroczne zbiory. Poprzedziła to msza święta w kościele pw. św. Marcina z Tours, celebrowana przez proboszcza, księdza Michała Drewniackiego, który w kazaniu przytoczył fragment wiersza Kamila Cypriana Norwida: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów Nieba… Tęskno mi, Panie…” – zaznaczając wagę chleba w polskiej tradycji i kulturze.
Dożynkowy korowód prowadziła Orkiestra Dęta OSP w Kazimierzu Biskupim. Tuż za nią szli starostowie – Mirosława Węgrzeniejewska (Daninów) oraz Dariusz Walczak (Wola Łaszczowa), władze gminy oraz reprezentanci poszczególnych sołectw, którzy nieśli dożynkowe wieńce. W tym roku przygotowały je: Bochlewo, Kazimierz Biskupi, Komorowo, Nieświastów, Wieruszew, Wola Łaszczowa oraz Władzimirów. Chleb i kosze z owocami ponieśli też przedstawiciele Anielewa, Cząstkowa, Daninowa, Jóźwina, Kamienicy, Dobrosołowa, Kozarzewa, Kozarzewka, Posady, Sokółek oraz Tokarek – również prowadzeni przez swoich sołtysów. Kazimierskie dożynki otworzyli wójt Jan Sikorski, przewodniczący rady gminy Mirosław Grzelak oraz ks. Drewniacki. – Ziemia rodzi i karmi. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów. Pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem należy pochylić głowę nad tymi, którzy tę ziemię uprawiali. Przyłączam się do słów Jana Pawła II: „Oddajcie hołd spracowanym rękom polskiego rolnika” – powiedział wójt Jan Sikorski, który przypomniał, że chłopi żywili, ale i bronili polskości naszych ziem. Do mieszkańców i rolników zwrócił się też przewodniczący rady Mirosław Grzelak: – Polski chleb jest naprawdę wyśmienity. Jest najsmaczniejszy. Wiedzą o tym ci, którzy licznie wyemigrowali z kraju. Tego właśnie najbardziej im brakuje. Poprosił też wójta Kazimierza Biskupiego, by ten sprawiedliwie podzielił dary z tegorocznych upraw. Proboszcz parafii św. Marcina z Tours, Michał Drewniacki wyraził dziękczynienie Stwórcy za plonów, które mimo niepogody udało się zebrać. Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali trzej rolnicy z terenu tej gminy. A otrzymali je Kazimierz Dylewski, Andrzej Kościelski i Jacek Michalski.
Obrządek dożynkowy rozpoczęli starostowie, którzy na ręce wójta Sikorskiego przekazali bochen chleba. Zespół ludowy „Wiwaty” z Pobiedzisk pod kierownictwem Sławomira Pawlińskiego dokonał symbolicznego obtańczenia wieńców. Aby wywróżyć urodzaj i szczęście w przyszłym roku, goście kazimierskich dożynek zostali obsypani ziarnami zbóż, którym towarzyszyły zawołania: „Szust żytko jak korytko!”. Później włodarze Kazimierza Biskupiego i jego sołectw dzielili się z mieszkańcami chlebem.
Podczas dożynek rozstrzygnięto też konkursy na „Najbardziej uporządkowaną zadbaną wieś na terenie gminy Kazimierz Biskupi w 2017 roku – zagospodarowanie miejsc użyteczności publicznej”, którą okazał się Wieruszew. GOK podsumował również projekt edukacyjno-kulturowy DOŻYNECZKI, którego zwyciężczyniami zostały „Swojskie babki” z Nieświastowa. Dzięki niemu młodzi ludzie poznali dożynkowe obyczaje i obrządki. Najpiękniejszymi wieńcami dożynkowymi wybrano wieniec z Nieświastowa (I miejsce), z Wieruszewa (II miejsce) oraz z Kazimierza Biskupiego (III miejsce). Odbył się również zorganizowany przez miejscowy OSiR turniej sołectw, w którym wystartowało 7 drużyn. W programie artystycznym znalazły się jeszcze występy Młodzieżowego Big Bandu z Kazimierza Biskupiego, zespół Szczuny, który zdobywa nagrody na krajowych festiwalach kapel podwórkowych. Dla kazimierskiej publiczności zaśpiewał też Czadoman, którego przeboje – „Ruda tańczy jak szalona” czy „Chodź na kolana” osiągnęły szczyty popularności w kanale YouTube, a on sam został wyróżniony za teledysk w Polsat SuperHit Festiwal 2015. Dożynkowe obchody zakończyła zabawa z DJ’em.
Izabela Bobrowska
zdj. Jan Bobrowski