Nie tylko kontrole, mandaty, czy inne wysokie kary, ale przede wszystkim zakrojona na szeroką skalę działalność mająca na celu poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna otwiera drzwi dla mieszkańców. Każdy, kto chciałby się dowiedzieć na czym polega praca inspektorów i porozmawiać o problemach, które go interesują ma czas do 11 kwietnia. Okazją do odwiedzin są obchody Światowego Dnia Zdrowia.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej pracownicy konińskiego sanepidu wskazali największe problemy zdrowotne, z którym boryka się współczesne społeczeństwo. Oprócz epidemii otyłości wśród dzieci, problemów psychicznych wśród młodzieży, ogromnym wyzwaniem są ruchy antyszczepionkowe, które na terenie działalności konińskiego sanepidu, są jednym z najsilniejszych. – Mamy aż 1300 osób uchylających się od szczepień obowiązkowych – przyznała Agnieszka Dybała-Kamińska, dyrektor PSS-E w Koninie.
Codzienna praca inspektorów to badania w dobrze wyposażonych laboratoriach, kontrole wody, zarówno tej do spożycia, jak i basenów, czy kąpielisk. Dzięki dobrej współpracy PSSE z przedsiębiorcami wodociągowymi z powiatu konińskiego, próby wody z każdego wodociągu publicznego pobierane są i badane minimum raz w miesiącu, co pozwala na szybkie wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń w wodzie i wdrażanie wymaganych procedur.
Nie więcej niż 10 dni przed otwarciem kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli sanepid pobiera próbki wody, potem powtarza badania co 30 dni w zależności od trwania sezonu oraz potrzeby, kiedy np. woda wygląda „podejrzanie”. Chodzi przede wszystkim o zielone smugi, czyli sinice zagrażające zdrowiu kąpiących się. W takim przypadku kąpieliska są zamykane aż do czasu rozwiązania problemu.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni wykwity najczęściej opanowują kąpielisko w Gosławicach oraz w Licheniu. Coraz częściej pojawiają się pytania o przyczyny oraz możliwe rozwiązania mające na celu zapobieganie groźnemu zjawisku.
Od wielu lat koniński sanepid prowadzi też intensywne działania oświatowo-zdrowotne dla najmłodszych oraz seniorów. Akcji i projektów jest bardzo dużo, a każde poświęcone jest najpilniejszym potrzebom zdrowotnym młodszego i starszego pokolenia. Inspektorzy odwiedzają szkoły, przedszkola, organizują konkursy.