Galeria CKiS Wieża Ciśnień OFF GALLERY zaprasza do CKiS przy ul. Okólnej na wystawę prac Joanny Banek „Synergia”. Po wernisażu odbędzie się promocja drugiego wydania książki Anny Dragan pt. „Księżyc nad Bagdadem”.
Wernisaż Joanny Banek: 16 kwietnia 2025, g. 18.00
Spotkanie autorskie z Anną Dragan: 16 kwietnia 2025, g. 19.00
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, w pozostałe dni w godz. 10:00-16:00 bilet wstępu w cenie 10 zł, w godz. 16:00-18:00 wstęp wolny.
Wystawa „Synergia” czynna do 29 kwietnia 2025.
UWAGA! 17 kwietnia wystawa czynna do godziny 15.00, a 18 kwietnia czynna do g. 16.00.
Po otwarciu wystawy Joanny Banek „Synergia” z ilustracjami do książki Anny Dragan odbędzie się promocja drugiego wydania publikacji „Księżyc nad Bagdadem”. Książka to historie inspirowane klimatem „Księgi 1001 Nocy”. Zawiera ona grafiki krakowskiej artystki, której język plastyczny, mimo przekształceń i sublimacji oraz abstrakcyjnej formy, nie traci nic z orientalnej symboliki. Zdaniem Anny Dragan, nie tylko koresponduje, ale także wzmacnia ona jej przekaz literacki. Spotkanie autorskie po wernisażu będzie okazją do wspólnej rozmowy na temat przenikania się języków sztuki, jej źródeł oraz tego, co jest rodzajem wspólnoty artystycznej.
Wystawa „Synergia” to ilustracje do drugiego wydania książki Anny Dragan „Księżyc nad Bagdadem”, która pisze o powodach współpracy w następujący sposób:
„Nosząc w sobie potrzebę budowania obrazów słowem, szukam inspiracji w pokrewnej dziedzinie, która zajmuje się obrazami.
Gapienie się na malarstwo w muzeach, galeriach, a zwłaszcza w konińskiej Galerii CKiS Wieża Ciśnień, jest cennym dla mnie sposobem spędzania czasu. Kiedyś relacjonowałam dla gazety i do folderów prezentowaną w Koninie plastyczną twórczość. Ilekroć pokazywano wówczas prace pani Joanny Banek, przyjmowałam je ze szczególnym odcieniem wdzięczności.
Odnajdywałam u tej artystki postawę twórczą, jaka mi również przewodzi: swobodny, naturalny kontakt z ludźmi, zwierzętami, przyrodą, spontaniczne postrzeganie, a przesłania - w dalszej kolejności. Malarstwo Joanny Banek jest pełne lekkości, światła, a przewodzi w nim kolor. Osiąganie prawdy artystycznej przez własną autentyczność ma w sobie coś z zawierzenia czytelnikowi, coś z poezji, i to romantycznej. Wydawało mi się, że można to także przenieść na relację obraz-widz.
Kiedy wpadłam na to, aby cykl opowiadań powiązać z „Księgą 1001 Nocy” i księżycem w Bagdadzie, pani Joanna od dawna pracowała nad wschodnimi motywami. Poprosiłam ją – i udało się jej ilustracjami dopowiedzieć książkę.
Z czasem język Joanny Banek przekształca się i sublimuje, jest coraz bardziej abstrakcyjny, oparty na symbolach. Takie są też te ilustracje”.
Joanna Banek – ur. w Radomsku w 1967 roku. Artystka tworzy abstrakcyjne prace malarskie oraz obiekty, obok których trudno przejść obojętnie. Interesują ją kultura, religia i filozofia Dalekiego Wschodu, co widać w jej twórczości. Jej prace odwołują się do wierzeń i tradycji różnych kultur. Najważniejszy w jej sztuce jest problem koloru i symbol.
Od roku 2006 pracuje na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP. W 2018 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, jest profesorem ASP.
Jest twórcą (np. projekt pt. „Łąka”, 2016) lub współtwórcą czy też koordynatorem różnych projektów artystycznych realizowanych we współpracy z prof. Zbigniewem Bajkiem, m.in.: Kwadrat Magiczny, Wymiary Wolności czy Czarno na białym. Pełni rolę kuratora rożnych wystaw zbiorowych, w tym również studenckich. Od wielu lat organizuje i prowadzi plenery malarskie, biorąc równocześnie w nich udział. Uczestniczyła w około 300 wystawach zbiorowych i zorganizowała ok. 30 pokazów indywidualnych w kraju i za granicą.