Główne założenia zaktualizowanego Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przedstawił Paweł Gajda, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu. – Naszym celem jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 gigawatów, opartych na sprawdzonych wodnych reaktorach generacji III+ – zaznaczył.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w gminie Choczewo. Prace budowlane (wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego) mają rozpocząć się w 2028 roku. Rozpoczęcie komercyjnej pracy pierwszego bloku planowane jest na 2036 rok, a dwóch kolejnych bloków – na 2037 i 2038 r. – Preferowane lokalizacje drugiej elektrowni jądrowej to Bełchatów i Konin, natomiast pozostałe rozważane miejsca to Kozienice i Połaniec. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa drugiej elektrowni ma rozpocząć się w 2032 r. Zakończenie budowy pierwszego bloku wraz z rozruchem przewidziane jest na 2040 r., a dwóch kolejnych bloków – na 2041 i 2042 r. – informuje resort przemysłu.
Zaktualizowany PPEJ w większym niż dotychczas stopniu odnosi się do projektu drugiej elektrowni jądrowej w ramach programu oraz do inwestycji pozarządowych, w tym projektów SMR. W zakresie drugiej elektrowni jądrowej nowy dokument będzie zalecał m.in.: udział kapitałowy (w formie kapitału własnego) dostawcy technologii lub generalnego wykonawcy, przynajmniej na etapie budowy. Będzie to czynnik motywujący te podmioty do realizacji prac zgodnie z pierwotnym harmonogramem i kosztorysem; wybór technologii i generalnego wykonawcy w trybie konkurencyjnym, co pozwoli na uzyskanie relatywnie atrakcyjnych warunków cenowych i pozacenowych realizacji inwestycji; znaczący udział polskich firm wykonawczych w projekcie (tzw. local content), co nie tylko zwiększy korzyści gospodarcze płynące z inwestycji, ale także umożliwi transfer technologii i know-how do polskich przedsiębiorstw. Dzięki temu wzrosną ich możliwości eksportowe, a koszty budowy kolejnych elektrowni jądrowych w Polsce zostaną obniżone.