Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na wypadek drogowy”, wyłudzili 59 tysięcy złotych od 75-letniej mieszkanki Konina.
W nocy z 2 na 3 listopada do 75-latki na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która poinformowała staruszkę, że jej syn spowodował wypadek. Miał potrącić kobietę w ciąży, której dziecko zmarło. Natomiast ona walczy o życie i żeby uchronić jej syna przed więzieniem potrzebne są pieniądze na kaucję.
W pewnym momencie kobieta w słuchawce przekazała telefon
mężczyźnie, którego przedstawiła jako policjanta. Człowiek ten miał potwierdzić
wcześniej usłyszane słowa o wypadku. Ponadto poinformował, że potrzebnych
będzie 100 tys. złotych, ale jeśli nie będzie miała tyle w domu, to wystarczy
50 tys. zł. „Policjant” dodał, że pozostałą kwotę ma uzbierać w ciągu trzech
dni. Przestraszona 75-latka przygotowała ostatecznie 59 tysięcy złotych w
różnych walutach: polskiej i zagranicznych.
Poinstruowana przez oszustów włożyła maseczkę i wyszła przed budynek, gdzie podszedł do niej mężczyzna, również z założoną na twarzy maseczką. Przedstawił się jako adwokat, wziął pieniądze i pospiesznie się oddalił.
Policja PRZYPOMINA!
– w przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek, należy mieć pewność, że to jest oszustwo. Wtedy trzeba się natychmiast rozłączyć i skontaktować z tym krewnym.
– w przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny lub policją.
– należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych.
– nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.
– we wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112.
Policja apeluje o przekazywanie tego ostrzeżenia członkom rodziny i znajomym. Szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi, wykorzystując stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres.
– Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej osób świadomych oszustwa, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych. Przypominamy również o czwartkowej debacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, podczas której poruszane będą tematy związane z metodami działania oszustów – dodaje Maria Baranowska z zespołu prasowego KMP w Koninie.