Osoby pracujące poza granicami Polski często zadają podobne pytanie – jak rozliczyć się z dochodów uzyskanych za granicą? W pierwszej kolejności musisz ustalić, w którym kraju masz tzw. rezydencję podatkową. Jeżeli w Polsce jest Twoje centrum interesów osobistych (życiowych), to jesteś polskim rezydentem podatkowym. Oznacza to, że wszelkie dochody musisz rozliczyć w Polsce. Nie oznacza to jednocześnie, że nie musisz rozliczać się z zagranicznym fiskusem.
Odpowiednio z niemieckim, holenderskim czy belgijskim urzędem skarbowym musi rozliczyć się każda osoba, która pracowała legalnie na terenie Niemiec, Holandii czy Belgii. Jednocześnie:
Masz za sobą pracę dla niemieckiego pracodawcy? Nie musisz obawiać się podwójnego opodatkowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: PIT niemiecki rozliczenie – decret.pl.
Rozliczenie podatku z Niemiec, Holandii czy Belgii nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Pierwszą przeszkodą jest bariera językowa. Osoby, które wyjeżdżają do pracy za granicę, często komunikują się tylko w języku angielskim – znajomość niemieckiego, holenderskiego czy francuskiego nie jest wymagana w przypadku prostych prac. Ale jest coś jeszcze – mowa o braku znajomości przepisów podatkowych.
Chcesz rozliczyć się z dochodów uzyskanych za granicą, ale nie wiesz jak? Z pomocą przychodzą biura rachunkowe specjalizujące się w rozliczaniu zagranicznych podatków. Jednym z nich jest Biuro Rachunkowe Decret – https://www.decret.pl/.
Rozliczenie się z uzyskanych za granicą dochodów może się opłacać – niektórzy pracownicy mogą liczyć na zwrot podatku. Ile może wynieść zwrot nadpłaconego podatku? To zależy od kilku czynników, w tym okresu zatrudnienia i wysokości pobranej zaliczki na podatek. Wyższy zwrot mogą uzyskać osoby, które mają prawo skorzystać z ulg, np. ulgi na dzieci. Aby szybko ustalić kwotę zwrotu, warto skorzystać z kalkulatora zwrotu podatku.
Kalkulator zwrotu podatku z Holandii na Decret.pl:
Jak długo trzeba czekać na zwrot nadpłaconego podatku? To zależy od kraju – w każdym państwie obowiązują inne zasady. Przykładowo zwrot podatku z Holandii można otrzymać w ciągu 3-4 miesięcy, podczas gdy w Belgii procedura trwa dłużej, gdyż nawet do roku.