Paragon z zakupami, ostatni numer Przeglądu Konińskiego, aktualne zdjęcia uczniów i list burmistrza skierowany do mieszkańców z 2074 roku - to zostało zamieszczone w kapsule czasu, która oficjalnie została zakopana na kłodawskim rynku.
10 lipca 2024 roku na Placu Wolności w Kłodawie odbyła się ceremonia wkopania kapsuły czasu. Zorganizowano ją w ramach rewitalizacji najstarszej części miasta. Kapsułę umieścili w specjalnie przygotowanym miejscu burmistrz Kłodawy - Piotr Michalak oraz prezes Kopalni Soli „Kłodawa” S.A. - Andrzej Sadowski. Pomysł na tę inicjatywę powstał w trakcie prac renowacyjnych, mających na celu przywrócenie dawnego blasku Placu Wolności.
W kapsule znalazły się różnorodne przedmioty, mające za zadanie odzwierciedlić życie w Kłodawie w 2024 roku. Wśród nich można znaleźć: Księgę Pamiątkową Mieszkańców Gminy Kłodawa z własnoręcznymi wpisami, wydanie Przeglądu Konińskiego z 10 lipca, paragon z zakupów i kartka z kalendarza, wydruk z drukarki 3D z logo szkoły oraz informator o historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Kłodawie, zdjęcia uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie, list pamiątkowy wraz ze „złotym piórem” absolwentów szkoły podstawowej w Lubońku, wagonik soli kłodawskiej z Kopalni Soli, widokówki i mapę Kłodawy.
Burmistrz Piotr Michalak napisał również list do przyszłych mieszkańców Kłodawy, którzy otworzą kapsułę za 50 lat. W liście wyraził nadzieję, że zawartość kapsuły pomoże im lepiej zrozumieć życie w Kłodawie w 2024 roku i nawiązać więź między przeszłością a teraźniejszością.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Katarzyna Hamiga - wiceburmistrz Kłodawy, Krzysztof Krusiński - przewodniczący Rady Miejskiej w Kłodawie, oraz Paweł Czerwiński - komendant komisariatu policji wraz z zastępcą Markiem Zakrockim. Obecna była także Izabela Nowak - kierownik referatu w Urzędzie Miasta i Gminy Kłodawa. Kapsuła, której otwarcie zaplanowano na 2074 rok, została powierzona opiece kłodawskiej policji.
Zdjęcia: Gmina Kłodawa