Koncerty symfoniczne organizowane przez Konimpex, Przegląd Koniński oraz Fundację na rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży Otwarcie to już marka sama w sobie. Z każdym rokiem te wydarzenia cieszyły się coraz większą popularnością, ale czy mogło być inaczej, gdy na konińskiej scenie występowały najbardziej cenione w kraju i poza jego granicami orkiestry symfoniczne oraz wybitni soliści, także ci rodem z naszego miasta i regionu jak skrzypek Janusz Wawrowski oraz gitarzysta Łukasz Kuropaczewski.
Tych dwóch artystów w duecie wystąpiło po raz pierwszy właśnie na naszym pierwszym Koncercie Świętojańskim, który odbył się 15 lat temu, bo w 2009 roku. Wtedy również zza wielkiej wody, ze Stanów Zjednoczonych, przyleciał do nas pochodzący z Konina zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Niestety, niedawno artysta zmarł po walce z ciężką chorobą. W Krakowie żegnał go świat muzyczny i najbliżsi.
W tym roku Koncert Świętojański, który do tej pory odbywał się na placu Wolności (rynek jest teraz przebudowywany), zmienia lokalizację. Tym razem wielka scena stanie na placu przy Centrum Wykładowo-Dydaktycznym Akademii Nauk Stosowanych w Morzysławiu. W budynku, co warto dodać, znajduje się aula nosząca imię Jana A.P. Kaczmarka.
29 czerwca do Konina powróci obchodząca 40-lecie istnienia Sinfonia Varsovia, która występowała już podczas Koncertu Świętojańskiego… 29 czerwca 2013 roku. Czyli zagra u nas dokładnie po 11 latach. Zespołem dyrygował wtedy maestro Jerzy Maksymiuk. W tym roku zespołem pokieruje Michał Klauza. On także gościł podczas naszego wydarzenia na Starówce. Dla konińskiej publiczności zagra japońska skrzypaczka Seina Matsuoka, zwyciężczyni w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu (już wkrótce wywiad z artystką na naszych łamach).
Co w programie tegorocznego koncertu świętojańskiego? Będzie Uwertura do opery „Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego. Usłyszymy także: I Suitę Peer Gynt op. 46 (Edvard Grieg), Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 (Felix Mendelssohn-Bartholdy), Poemat symfoniczny Dance macabre op. 40 (Camille Saint-Saens) oraz Rapsodię węgierską nr 2 d-moll (Ferenc Liszt).
Wstęp na Koncert Świętojański jest wolny. Zapraszamy!