Poszukiwani chętni do udziału w Misterium Męki
Pańskiej
Po przerwie spowodowanej pandemią wróciło spotkanie opłatkowe dziennikarzy lokalnych mediów z przedstawicielami Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tematów do rozmowy nie brakowało. Jednym z nich było organizowane tam już po raz kolejny Misterium Męki Pańskiej. – Odpowiedzialny za nie jest ks. Adam Stankiewicz, wicekustosz i przełożony naszej wspólnoty zakonnej. To pomysłodawca i od wielu lat koordynator misterium. W ostatnim czasie zrodził się pomysł, żeby je trochę rozbudować o kolejne sceny związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Ale z tym wiąże się także konieczność większej obsady – wyjaśnia ks. Sławomir Homoncik. Do Biura Obsługi Pielgrzyma licheńskiego sanktuarium mogą się zgłaszać chętni w każdym wieku. Do tej pory obsada składała się z około 30-40 osób, teraz ta liczba ma wzrosnąć. – Myślę, że nabór potrwa jeszcze około 2 tygodni – dodaje ks. kustosz. Efekty poznamy w sobotę przed Niedzielą Palmową.
Nie wszyscy marianie mają je w swojej szafie
Księża marianie mówili również o tym, że będzie ich teraz można zobaczyć nie tylko w czarnych sutannach, ale i białych habitach. – Św. ojciec Stanisław Papczyński, który założył Zgromadzenie Księży Marianów w 1670 roku na znak jego powstania przywdział biały habit. Z tej racji, że zostało powołane dla uczczenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wszyscy marianie, którzy wstępowali więc do Zgromadzenia za życia i przez jakiś czas po śmierci ojca Stanisława przywdziewali właśnie biały habit. Tak działo się do czasów kasaty, kiedy Zgromadzenie zostało skazane na wymarcie – mówi ks. kustosz. – Błogosławiony obecnie ojciec Jerzy Matulewicz, który odnowił Zgromadzenie, żeby uniknąć sytuacji, że dalej miałoby ono ulec skasowaniu, dla niepoznaki złożył śluby jako marianin, ale jako kapłan pozostał w czarnej sutannie. I od tego czasu wszyscy marianie występowali w czarnych sutannach księży diecezjalnych.
Ostatnio jednak Kapituła Generalna Zgromadzenia Księży Marianów zadecydowała, że można powrócić do białych habitów. – Ci, którzy to zrobili, mają zalecenie, żeby w niektóre dni szczególne dla Zgromadzenia jak Niepokalane Poczęcie czy rocznica odnowienia Zgromadzenia zakładali białe habity. Pielgrzymi, którzy przyjadą do Lichenia, mogą zobaczyć więc marianów w białych habitach oraz w czarnych sutannach księży diecezjalnych – dodaje ks. Sławomir Homoncik. Dyskusje dotyczące takiej zmiany trwały długie lata. – Było grono marianów chcące takie białe habity przywdziać – opowiada ks. kustosz. Ale nie brakowało też duchownych deklarujących, że wstępowali do Zgromadzenia, które nosiło czarną sutannę i tak chcą do końca swojego życia funkcjonować. – Kapituła położyła nacisk, by zarówno ci, którzy przywdziali na nowo białe habity, i ci w czarnych sutannach byli względem siebie bardzo wyrozumiali i akceptowali wybory poszczególnych zakonników. Jeśli ktoś nie zdecydował się przywdziać białego habitu, pozostaje w czarnej sutannie i nie ma w swojej szafie białego habitu – dodaje ksiądz kustosz. On sam taki biały habit ma. Liczba takich zakonników w Licheniu się zwiększa. – Myślę, że z biegiem lat będzie jeszcze wzrastała – dodaje ks. Homoncik.
Licheńscy
marianie w białych habitach po raz pierwszy wystąpili podczas uroczystości
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. – W święta owszem też je
mieliśmy, ale pod ornatami, albami, więc nie było ich widać – dodaje ks.
kustosz. Teraz pewnie będzie można ich zobaczyć w białych habitach 2 lutego,
czyli w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
25. rocznica wizyty Jana Pawła II w Licheniu
Pytaliśmy
też księży marianów o ważne wydarzenia w licheńskim sanktuarium w 2024 roku. Jednym
z nich będzie z pewnością 25. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w
Licheniu. Było to w dniach 6-8 czerwca 1999 roku. Główne uroczystości
zaplanowane są 8 czerwca. Mszy świętej o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie
biskup włocławski ks. Krzysztof Wętkowski.
zdj. nr 1 – Facebook/Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej