W zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie zostały zamontowane dwie nowoczesne stacje uzdatniania powietrza. Spółka otrzymała dofinansowanie na to zadanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Urządzenia zostały odpowiednio oznaczone, więc będą stanowić ważny element wcześniej już przygotowanej ścieżki edukacyjnej MZK. – Chcemy pokazać, że dbamy o powietrze w swoim otoczeniu, a także o zdrowie naszych pracowników – mówi Magdalena Przybyła, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie.
Koniński MZK stawia na ekologię. Jednym z istotnych działań jest oczywiście wymiana taboru na zeroemisyjny. W spółce przybywa autobusów elektrycznych, są też hybrydowe, od roku po naszych ulicach jeździ pierwszy wodorowiec. Miejski Zakład Komunikacji cały czas zabiega o pozyskanie środków na kolejne ekologiczne pojazdy. Dwa wnioski zostały już przygotowane i złożone. Jeden do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a drugi w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (dotyczy dofinansowania pozakonkursowego na zakup 10 autobusów wodorowych oraz budowę nowej bazy MZK, w tym infrastruktury wodorowej).
Wiadomo jednak, że na razie tabor MZK w większości jeszcze stanowią autobusy spalinowe, które produkują zanieczyszczenia. Ich największe nagromadzenie jest w zajezdni przy ulicy Marii Dąbrowskiej 10 w Koninie. By i tutaj powietrze było czystsze, spółka zamontowała dwie nowoczesne stacje uzdatniania. – Przed każdym wyjazdem w trasę, kierowca ma obowiązek sprawdzić w zajezdni, czy autobus jest sprawny. Musi więc go uruchomić, obejść dookoła. Poza tym tutaj autobusy manewrują, przejeżdżają do myjni czy warsztatu. Obroty silnika są zupełnie inne, więc wytwarza się więcej spalin niż standardowo – mówi Magdalena Przybyła.
Zamontowanie nowoczesnych stacji uzdatniania powietrza w zajezdni to dbałość o ekologię, ale i zdrowie pracowników, którzy tutaj z pewnością będą oddychać czystszym powietrzem. To również mniej spalin dla mieszkańców z okolicznych domów w tej części Konina. – Urządzenie w ciągu godziny oczyszcza 8 tysięcy metrów sześciennych powietrza z 90 procent zanieczyszczeń. Jest ono zasysane z 15 metrów – wyjaśnia prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie.
Spółka o środki na urządzenia ubiegała się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Wniosek MZK został pozytywnie rozpatrzony. Dofinansowanie wyniosło 30.600 złotych, natomiast wartość całego przedsięwzięcia to 39.800 złotych. Stacje uzdatniania powietrza już zamontowano w zajezdni. Mają one także walor edukacyjny. Urządzenia na prośbę MZK zostały przez wykonawcę, czyli Agencję Wspierania Ochrony Środowiska, tak przygotowane, by można było pokazać efekt ich funkcjonowania. Stacje mają specjalne „okienka”, przez które można zobaczyć filtry oczyszczania powietrza. Na razie są oczywiście białe. Z upływem czasu ich kolor zmieni się w szary czy nawet czarny. – Na dodatek wykorzystaliśmy powierzchnię tych 3-metrowych słupów i umieściliśmy na nich informacje, w jaki sposób działają, jakie przynoszą korzyści. W MZK mamy ścieżkę edukacyjną, którą odwiedzają przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych czy seniorzy. Teraz stacje uzdatniania powietrza będą jej stałym elementem, żeby pokazać, że MZK dba o powietrze również w swoim najbliższym otoczeniu oraz o zdrowie swoich pracowników – dodaje Magdalena Przybyła.
Oficjalna prezentacja stacji uzdatniania powietrza w zajezdni odbyła się w miniony poniedziałek, 7 sierpnia.