Dzisiaj do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Koninie przyjechał Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Po wizycie na konferencji prasowej mówił o różnych dopłatach dla rolników. – Akcja dopłat do nawozów, którą uruchomiliśmy kilka tygodni temu, szczęśliwie dobiega powoli końca. To ważne działanie. Jako jedyny kraj w UE je podjęliśmy po to, aby pomóc rolnikom – mówił.
Jak podkreślał, ze względu na szantaż gazowy Władimira Putina i wywołaną przez niego wojnę, ceny gazu bardzo szybko rosną. – A jest to podstawowy składnik do produkcji nawozów sztucznych, w związku z tym one też zaczęły drożeć. Złożyliśmy wniosek do Unii Europejskiej, co nie było łatwe, bo środki są z budżetu krajowego, ale to o pomoc publiczna, więc musimy mieć zgodę UE. Po pewnych perturbacjach za drugim razem otrzymaliśmy zgodę. I ta akcja dopłat do nawozów jest kontynuowana. Zbliżamy się do końca. Przeznaczone na ten cel jest blisko 4 miliardy złotych, ponad 2,5 miliarda jest już wypłacone – mówił wiceminister. Wyjaśniał, że wcześniej rząd wprowadził obniżkę vatu na środki do produkcji rolnej, również na nawóz, a także obniżkę vatu na paliwo. – To też wpłynęło na obniżkę kosztów. Wszystko po to, aby pomóc polskim rolnikom, ale pomóc też nam wszystkim, by ceny żywności nie rosły w jakiś ekstremalny sposób. Te działania są prowadzone i będą kontynuowane – stwierdził.
Wspomniał także, że jutro podczas posiedzenia Rady Ministrów będzie podjęta decyzja co do dalszych działań w kwestii nawozów. – Reagujemy na wszelkie kryzysy. Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał ministrów, aby nawozy były produkowane, były dostępne w umiarkowanych cenach, które przez rolników byłyby zaakceptowane. Przede wszystkim kontynuujemy naszą wcześniejszą akcję. Dziękuję pracownikom Agencji, że akcja przebiegła bardzo sprawnie. Jak się przed chwilą dowiedziałem 97 procent wniosków już jest zrealizowanych – mówił. Dodał także, że wypłacana jest rolnikom 14. emerytura. – Wprowadziliśmy też ustawę, która umożliwia przechodzenie na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa rolnego. W tych dniach kończy się też nabór wniosków już cykliczny, coroczny na dopłaty do paliwa rolniczego. Tutaj też wspieramy rolników. Tych działań jest dużo – wyjaśniał.
Podkreślał, że 2 września zbierze się sejm i podjęte zostaną decyzje dotyczące dopłat do różnych źródeł ciepła. – Bez względu na to, czy ktoś ogrzewa się węglem – dodatek już jest uruchomiony – czy korzysta z oleju opałowego, pelletu, drewna – będą mogli takie wsparcie uzyskać. To dotyczy wszystkich obywateli. Chcemy pokazać, że każdego tygodnia w trudnych, kryzysowych sytuacjach reagujemy na zagrożenia tak, aby naszym obywatelom żyło się lepiej – mówił Ryszard Bartosik.
Zapewnił także, że w Polsce nie zabraknie żywności. – Rolnicy produkują bardzo dobrą żywność w nadmiarze i jesteśmy nawet dużym eksporterem tej żywności, do starych krajów Unii Europejskiej. Mamy zapasy zbóż. Jesteśmy po żniwach. Pod tym względem nasz kraj jest bezpieczny – mówił wiceminister.