Kolejny sukces kolanki. Joanna Sołtysiak mistrzynią Europy!

2022-05-31 12:38:17

Joanna Sołtysiak została mistrzynią Europy AG w triathlonie! Tytuł wywalczyła podczas Mistrzostw Europy w Triathlonie, które odbyły się w Olsztynie. W tym roku przed kolanką Mistrzostwa Świata w USA.

W stolicy Warmii i Mazur, od 27 do 29 maja, odbyły się Mistrzostwa Europy w Triathlonie. O tytuł Mistrza Starego Kontynentu walczyli zawodnicy Elity, U23, Juniorów, Age-Group, jak również Paratriathloniści. Świetny start zaliczyła pochodząca z Koła, Joanna Sołtysiak, która wygrała swoje zawody i została mistrzynią Europy Age-Group. Polka pokonała dystans 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem oraz 10 km biegu w świetnym czasie 2 godziny i 12 minut, co było najlepszym czasem wśród wszystkich kobiet.

Warunki na trasie były bardzo wymagające. Niska temperatura powietrza, deszcz i zmienna pogoda nie ułatwiały zadania zawodnikom. Temperatura wody w jeziorze wynosiła jedynie 13 stopni. Trasa kolarska z wieloma nawrotkami i przy śliskiej nawierzchni wymagała pokazania od zawodników umiejętności technicznych i opanowania kolarskiego. – Cały czas musiałam jechać w dużym skupieniu, uważać na każdy zakręt i dodatkowo na innych zawodników. Najgorsze co może się zdarzyć, to właśnie wywrotka, o którą nietrudno w takich warunkach i na zawodach takiej rangi, gdzie liczy się każda sekunda i każdy walczy o zwycięstwo – powiedziała Joanna Sołtysiak.

Po etapie kolarskim przyszedł czas na część biegową, która składała się z czterech okrążeń, każde po 2,5 km. Dzięki temu trasa była widowiskowa dla kibiców, którzy mogli oglądać rywalizujących na trasie zawodników.

Joanna Sołtysiak nie kryje zadowolenia z rewelacyjnego startu. – Jestem bardzo szczęśliwa. Był to bardzo ważny start w mojej karierze, do którego przygotowywałam się całą zimę. Na zawody przyjechało mnóstwo zawodników z całej Europy, więc zwycięstwo tym bardziej cieszy. W tym roku przede mną jeszcze Mistrzostwa Świata w USA w Utah, więc teraz odpocznę kilka dni i na nowo zacznę przygotowania na kolejne zawody – dodała.

Joanna Sołtysiak, z zawodu inżynier budownictwa, jest triathlonistką, odnoszącą sukcesy nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Jej sportowa przygoda z tą dyscypliną rozpoczęła się w 2014 roku, a już trzy lata później zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski w kategorii Elita, czyli bez podziału na kategorie wiekowe, ale w klasyfikacji ogólnej, uwzględniając wszystkie startujące kobiety. Od tamtej chwili, z sukcesami kończyła zawody w wielu krajach, zajmując w nich czołowe lokaty.