Oficjalnie została dzisiaj uruchomiona największa w Koninie farma fotowoltaiczna o mocy 2,2 MW, która znajduje się na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Była to okazja do podziękowań wszystkim, którzy wspierali tę inwestycję oraz przyznania odznaczeń pracownikom spółki. Jej prezes Zbigniew Szymczak zapowiedział też realizację kolejnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.
W przeddzień oficjalnego uruchomienia farmy fotowoltaicznej, czyli wczoraj, na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg odbył się festyn z okazji Światowego Dnia Ziemi. Jak powiedział prezes PWiK-u, bawiło się na nim 2,5 tysiąca mieszkańców Konina i okolic. – W trakcie rozmów padło już kultowe pytanie, cytuję, „a co jo z tego byde mioł”. Od razu odpowiadam wątpiącym. Wszyscy będziemy mieli czystsze powietrze, zdrowsze płuca, dłuższe życie, a to bezcenne. Wszyscy będziemy mieli mniejsze opłaty za wodę i ścieki niż gdyby PWiK nie miał swojego tańszego prądu. Wszyscy będziemy mieli mniej awarii i prawie zawsze wodę w kranie. Bilans naszej inwestycji fotowoltaicznej jest z dnia na dzień coraz bardziej korzystny – wyjaśniał Zbigniew Szymczak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie. Dodając, że czysta energia ze słońca farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg to 1.500 ton dwutlenku węgla mniej w powietrzu.
Prezes Szymczak wskazywał, że spółka w latach 2012-2022 zainwestowała w odnawialne źródła energii 37 milionów złotych. Zadania finansowane były z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków własnych. – Dzisiaj energetyka oparta w stu procentach na OZE, obok przychodów z działalności wodociągowej i ściekowej, stanowi jeden z trzech fundamentów spółki – mówił prezes. Wskazał, że koszty działalności energetycznej nie obciążają tych dotyczących działalności wodociągowo-kanalizacyjnej i na odwrót. Co warto dodać, PWiK jest jednym z największych konsumentów energii elektrycznej w Koninie. Rocznie zużywa jej ponad 6 milionów kilowatogodzin i milion kilowatów energii cieplnej. – Tylko w zapotrzebowaniu na energię cieplną jesteśmy samowystarczalni i w pełni niezależni. Energię elektryczną kupujemy po niestabilnych cenach rynkowych, dlatego postanowiliśmy ją produkować na własne potrzeby, wykorzystując dostępne zasoby OZE – mówił Zbigniew Szymczak.
Podczas uroczystości na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg, pod namiotem z widokiem na farmę fotowoltaiczną, zostały wręczone pracownikom spółki Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Miasta Konina”, długa też była lista osób i instytucji, które otrzymały pamiątkowe statuetki i podziękowania. – Bez waszego wsparcia nie byłoby energetycznego PWiK-u. Z całego serca dziękuję moim współpracownikom. Możecie być z siebie dumni. Z zaangażowaniem zdobywaliście nowe energetyczne kompetencje i gromadziliście doświadczenia. Nauczyliście się energetyki odnawialnej – mówił Zbigniew Szymczak. – Dzięki temu sami potrafiliście zaprojektować i w ekspresowym tempie wybudować 14 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jestem przekonany, że kolejne pójdą wam jak z płatka.
A spółka plany ma ambitne i cały czas chce inwestować w odnawialne źródła energii, by stać się niezależną energetycznie. W planach jest chociażby rozbudowa instalacji fotowoltaicznych, budowa biogazowni, spółka złożyła też wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych. – W październiku odbieramy 2 samochody elektryczne citroen berlingo, tym samym spełnimy wymogi ustawy o elektromobilności – dodał Zbigniew Szymczak. – Czy uda się nam zrealizować nasze plany inwestycyjne i osiągnąć samowystarczalność energetyczną? Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż w latach, kiedy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z energetyką odnawialną. Mamy szalejącą inflację i wojnę u naszych granic.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe, członkowie rady nadzorczej PWiK-u, przyjaciele spółki pomagający przy budowie farmy fotowoltaicznej. – Tylko wspólnie możemy robić takie fajne projekty – dodał prezes Szymczak.
– To co się tutaj stało, pokazuje, że decyzja z 2018 roku o uruchomieniu Klastra Zielona Energia Konin miało sens – mówił Piotr Korytkowski, prezydent Konina. Licząc, że w naszym mieście będzie powstawało coraz więcej takich inwestycji związanych z uniezależnieniem się od systemu energetycznego. – Taka jest idea klastra. To tutaj energia elektryczna powinna być wytwarzana i na miejscu konsumowana przez wszystkich – dodał prezydent Konina. – Życzę, aby wszystkie spółki poszły w ślady między innymi PWiK-u, a takie plany posiadamy.
Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, powiedział, że konińskie PWiK ma największą farmę fotowoltaiczną w Polsce spośród wszystkich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. – Panie prezesie, gratuluję przewodnictwa w branży – dodał Tadeusz Rzepecki.