42 spotkania, kilka godzin ciekawych rozmów m.in. o historii regionu, zmianach klimatycznych, dietach z internetu, a do tego radość uczniów i nauczycieli z bycia razem, choć za pośrednictwem łącza internetowego – tak w skrócie opisać można X Festiwal Nauki i Sztuki zorganizowany w III Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Koninie.
Festiwal odbył się wczoraj, czyli 28 kwietnia. – Mimo że pandemia wymusiła na nas przeniesienie go do internetu, to wydarzenie miało niepowtarzalny klimat. Dzięki formie on-line byliśmy obecni w kilku miastach, a nawet poza granicami kraju. Cieszy nas udział wspaniałych gości oraz duże zainteresowanie ze strony młodzieży – również absolwentów, których ścieżki kariery zaprowadziły do innych krajów – informuje Michał Wanjas, wicedyrektor III LO w Koninie.
Gośćmi festiwalu byli m.in. przedstawiciele Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, PWSZ w Koninie, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie, Polska Uniwersytecka Szkoła Kształcenia Uniwersyteckiego w Krakowie, Damian Kruczkowski – dyrektor MBP w Koninie, Barbara Halska – prezes Stowarzyszenia Kreatywnych Nauczycieli czy Grzegorz Walijewski – rzecznik IMGW-PIB. Tematy, które poruszali podczas spotkań ze słuchaczami trafiały w zainteresowania uczniów i ich oczekiwania. – Rozmowy toczyły się wokół problemów klimatycznych w naszym kraju, negatywnych skutków nadużywania napojów energetycznych, stosowania diet internetowych czy wykorzystania najnowszych technologii w samorozwoju uczniów. Nie zabrakło odniesień do historii regionu dotyczących losów ewangelików i kamedułów na Ziemi Konińskiej. Przy tej okazji zachęcamy uczniów III LO do tworzenia Kroniki „małych ojczyzn” – wyjaśnia Michał Wanjas.
Festiwal to też okazja do pokazania umiejętności i dokonań wychowanków szkoły. Uczniowie mają okazję rozwijać kompetencje kluczowe, zaprezentować i przybliżyć kolegom z innych klas swoje zainteresowania, podzielić się sukcesami i wiedzą oraz umiejętnościami językowymi. – Dla „pierwszaków”, którzy przez pandemię nie zdążyli w pełni poznać historii szkoły i jej patrona przybliżyliśmy postać C.K. Norwida – informuje wicedyrektor szkoły. – Dodajmy, że celem festiwalu jest umożliwienie uczniom spotkania w jednym miejscu ludzi wielu zawodów, talentów i umiejętności po to, żeby poszerzyć wiedzę wychowanków III LO, rozwinąć ich zainteresowania, a być może nakierować na wybór właściwego dla nich kierunku studiów.
opr. mar