Nagrywają filmiki, spotykają się z ekspertami, uczą o ekologii, zjawiskach fizycznych, nowych technologiach – grupa uczniów z koła naukowego „Dzieci Einsteina” ze Szkoły Podstawowej nr 8 bierze udział w V edycji programu „Być jak Ignacy”.
Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Koninie bierze udział w V edycji programu naukowego „Być jak Ignacy”. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Nauka to przyszłość”. W dodatkowych lekcjach, eksperymentach naukowych i zabawach biorą udział uczennice z koła naukowego „Dzieci Einsteina” pod opieką Beaty Kiek. – W tym roku poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha. Wierzymy, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać patrona programu Ignacego Łukasiewicza – wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi opiekunka koła, nauczycielka matematyki i fizyki.
Program „Być jak Ignacy” trwa przez cały rok szkolny i składa się z czterech etapów. Teraz uczniowie są w drugim. Spotykają się zdalnie na zajęciach dodatkowych, teraz uczą o ekologii – oszczędzaniu wody, segregacji odpadów. Stąd ich niedawna wirtualna wycieczka do konińskiego Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Młodzież mogła zdalnie poznać sortownię, kompostownię, składowisko z odzyskiem gazu pochodzącego z fermentacji odpadów oraz Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Uczniowie dowiedzieli się, że tego typu zakład, mimo że kojarzy się głównie z fizyczną likwidacją odpadów, realizuje także wiele równie ważnych zadań z zakresu ochrony środowiska. W poprzednim etapie, młodzi naukowcy odwiedzili MPEC. – Bardzo dobrze współpracuje nam się z lokalnymi zakładami, chętnie angażując się w nasze projekty – przyznaje Beata Kiek. Dziewczynki z koła naukowego nagrały też zabawny filmik ze skeczami dotyczącymi oszczędzania wody. Dzięki udziałowi w projekcie „Być jak Ignacy” SP nr 8 odwiedził też planetobus z Centrum Nauki Kopernik.
Organizatorem jest fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Na zdjęciach kadry z filmu nagranego przez uczestniczki programu „Być jak Ignacy” oraz ze spotkania z prezesem MZGOK Henrykiem Drzewieckim