Premiera dokumentu o Wincentym Grętkiewiczu. Krewni wspominali ostatniego burmistrza
2019-11-18 21:55:43
Na premierę dokumentu zrealizowanego przez Andrzeja Mosia – „Wspomnienie – pamiętnik Wincentego Grętkiewicza” przybyła licznie rodzina oraz krewni ostatniego przed II wojną burmistrza Konina. Na uroczystej projekcji pojawili się Hanna Jarodzka, córka, Paweł Jarodzki, wnuk, którzy przyjechali obejrzeć ten film aż z Wrocławia, licznie stawili się również członkowie jego rodziny z naszego miasta. W finale na scenie Konińskiego Domu Kultury wszyscy pozowali do pamiątkowego zdjęcia.
Wydarzenie rozpoczął poznański aktor Andrzej Lajborek, który przeczytał widzom fragmenty pamiętnika Wincentego Grętkiewicza. Burmistrz pisał w nim o okrucieństwie wojny, jaka wybuchła w 1914 r. i o nadziei z nią związanej, która miała przynieść Polsce wolność. Wspomina, że noc wtedy była ciepła, księżycowa, a wieczorem, po niebie nad Koninem przeleciał balon sterowy, zwany zeppelinem, w kształcie dużego srebrnego cygara. To najprzyjemniejsze, co zdarzyło się w rozpoczętej właśnie I wojnie światowej. Włodarz Konina i poseł na sejm, pisał również o wysiedleniach, wygnaniach, podpaleniach, jakie miały miejsce chociażby w niedalekim Kaliszu.
Film, o którym mowa, zrealizowany przez konińskiego dokumentalistę, Andrzeja Mosia, powstał w ramach programu „Patriotyzm jutra”, finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski, ale przyczyniły się do niego również dwa samorządy – miejski i marszałkowski, a producentem było Muzeum Okręgowe w Koninie. Współpracowały przy nim dwa regionalne muzea – w Pułtusku i Słupcy, oraz Koniński Dom Kultury. – „Wspomnienie” nawiązuje do zapomnianych fragmentów historii naszego miasta. A Wincenty Grętkiewicz był przecież świadkiem i uczestnikiem tych wydarzeń – wyjaśniał twórca.
Jak mówiła Iga Janiszewska-Pawlak, koordynatorka projektu z MOK-u, dokument stanowi część multimedialnego wydawnictwa. Znalazł się na nim audiobook, 137 str. zeskanowanych wspomnień burmistrza Grętkiewicza, notacja historyczna oraz właśnie film. – Przygotowania rozpoczęliśmy w lipcu tego roku. W przyszłym tygodniu DVD z projektem na konferencji w ODN-ie otrzymają dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będzie również dostępna bezpłatnie w MOK-u. Może ona stanowić świetny materiał uzupełniający na lekcjach historii – dodaje Janiszewska-Pawlak.
Gościem specjalnym pokazu była Hanna Jarodzka, córka Wincentego Grętkiewicza, zaskoczona zainteresowaniem, jakie wzbudził jej ojciec. – Jego biografia nie odbiegała od innych życiorysów w tym czasie. Większość Polaków angażowała się przecież w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Tata żył jak wszyscy. Taki był również jego los. Żałuję, że nie pytałam rodziców dociekliwiej o tamte czasy. Wielu rzeczy domyśliłam się już jako dorosła osoba, jak choćby tego, że w czasach stalinowskich było mu bardzo ciężko. W internecie jest teczka mojego ojca, do której nie chcę zaglądać. Wiem, że tę sytuację przypłacił zdrowiem.
Pani Hanna wspominała też, że jej tata był bardzo zaangażowany w budowę gimnazjum na Borzęcicach (dziś budynek I LO), budował też jatki miejskie, a znacznie trudniej było mu skończyć budowę własnego domu. Był świetnie wykształcony, świetnie przygotowany do pracy w administracji, pełnił funkcję radnego, burmistrza i posła. Po II wojnie światowej do Konina już nie wrócił. Osiedlił się z rodziną we Wrocławiu, gdzie zmarł w 1984 r. Pamiętniki z czasów swej młodości zakończył pisać 10 sierpnia 1980 r.
Fragment dotyczący rozbrajania Niemców w Koninie w 1918 r. ze wspomnień burmistrza, uczestnika tych zdarzeń, znów przytoczył Andrzej Lajborek.
Izabela Bobrowska
Zdjęcia: Marcin Oliński, KDK