Nowe tabliczki informujące o nazwach placówek oświatowych zostaną powieszone na budynkach byłych gimnazjów. Dziś reforma oświaty wkroczy do szkół. Największa rewolucja szykuje się w byłym Gimnazjum nr 7. Od teraz to Szkoła Podstawowa nr 7. Ze zmianami w systemie edukacji nadal nie zgadza się Związek Nauczycielstwa Polskiego. W poniedziałek w Warszawie odbędzie się akcja protestacyjna „Wspólnie dla szkoły”.
Oświatowa rewolucja stała się faktem. Dziś z mapy Polski zniknęły wszystkie gimnazja. Powstały 8-letnie szkoły podstawowe, a miejsce „zawodówek” zajęły szkoły branżowe pierwszego stopnia. W przyszłości reforma dotknie też licea i technika, które będą 4-letnie i 5-letnie.
Rok szkolny rozpocznie się dopiero 4 września (zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, jeśli 1 września przypada w piątek lub sobotę, początek roku szkolnego organizowany jest w poniedziałek). Reforma wkracza do szkół już dziś. Dzięki temu dyrektorzy i nauczyciele zyskali jeden dzień na dopracowanie szczegółów. Na budynkach byłych gimnazjum zawisną nowe tabliczki informujące o nazwach placówek oświatowych. Przypomnijmy, że w Koninie Gimnazjum nr 1 zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 2 do Szkoły Podstawowej nr 15, a Gimnazjum nr 5 do Szkoły Podstawowej nr 12, Gimnazjum nr 3 do Szkoły Podstawowej nr 9, a Gimnazjum nr 6 do V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych. Gimnazjum nr 7 zostało natomiast przekształcone w Szkołę Podstawową nr 7. Zmiany najmniej odczuwalne będą dla Gimnazjum nr 4, które było częścią Zespołu Szkół i z mocy prawa przekształciło się w Szkołę Podstawową nr 10.
Byli dyrektorzy zlikwidowanych gimnazjów będą wicedyrektorami placówek, do których zostaną włączeni. Paweł Kawka, który był dyrektorem Gimnazjum nr 7 tylko przez miesiąc, zostanie szefem SP 7. Oficjalnie pożegnanie dyrektorów gimnazjów odbyło się we wtorek w konińskim ratuszu.
Choć reformy właściwie nie da się już cofnąć, to Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zamierza składać broni. 4 września przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie odbędzie się strajk pod hasłem „Wspólnie dla szkoły”. W akcji, która rozpocznie się o godzinie 16.00, mają wziąć udział rodzice, nauczyciele, organizacje pozarządowe i koalicja „Nie dla chaosu w szkole”. – To symboliczna manifestacja, żeby wyrazić niezadowolenie związkowców i organizacji. Reforma już wkroczyła do szkół – wyjaśnia Wojciech Adaszewski, wiceprezes wielkopolskiego okręgu ZNP.