Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Od nowego roku opłata za odpady o 5 złotych wyższa

14:03, 04.12.2022 Aktualizacja: 22:49, 24.10.2025
Skomentuj Od nowego roku opłata za odpady o 5 złotych wyższa

Opięćzłotychod osoby miesięczniewzrośnieopłataza odbiór odpadów komunalnych w Kole. Od stycznia każdymieszkaniec zapłaci26 złotychza odpadysegregowane, a 52 złotewynosićbędzienależnośćpodwyższonadla tych, którzy nie wypełniająobowiązkuzbierania śmieciw sposób selektywny.

Wubiegłymroku, w Kole, nie byłopodwyżkiopłatza odbiór odpadów komunalnych. Obowiązywałataka sama jak w 2021. Stawkamiesięcznaod mieszkańcaza odpady segregowane nadal jeszcze wynosi 21 złotych,natomiast za zmieszane 42 złote.Niestety, utrzymanie takiego poziomu opłatnie jest możliwe,o czym byłamowa podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej Koła.Na podstawie przeprowadzonej analizy stanu gospodarki odpadamikomunalnymi za 2022 rok i szacowanych kosztów funkcjonowania systemuw przyszłymroku ustalono, żeopłatypobierane od właścicielinieruchomościsąniewystarczające.Szacowania kosztów dokonano przede wszystkim w oparciu o uzyskaneceny przetargowe za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi,koszty prowadzenia i obsługipunktu selektywnej zbiórki odpadów, obsługęadministracyjnąsystemu oraz liczbęmieszkańcówobjętychsystemem.

Kosztyutrzymania sytemu śmieciowegorosnąw całymkraju główniez powodu wzrostu płacyminimalnej, cen prądui paliw, opłatśrodowiskowychoraz niskich dochodów ze sprzedażysurowców wtórnych. W Kole dochodzi jeszcze spadek liczbymieszkańców.

Wzwiązkuz powyższymburmistrz wyszedłz propozycją,aby kwoty podwyższyćodpowiednio do 26 i 52 złotych.W uchwale znalazłsięteżzapis o tym, żezwalnia sięw częściz opłatyza gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicielinieruchomościzamieszkałych,zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostującychbioodpady w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie to wynosićbędziemiesięcznie3 zł.O kwotętępomniejsza siępodlegającąmiesięcznąopłatęza gospodarowanie odpadami komunalnymi od mieszkańca.

Komisjebudżetui finansów oraz gospodarki komunalnej i ochrony środowiskapozytywnie zaopiniowałyprojekt uchwały.– Mimo tej podwyżkimiasto będzierocznie dopłacałodo gospodarki odpadami 50.000 złotych.Zatem to nie jest podwyżka,która pozwoli wyjść„na zero”. Wszyscy doskonale wiemy, w jakim tempie rosnąceny paliwa, energii i koszty pracownicze, więcnie będziemyzakłamywaćrzeczywistości– zauważyłradny MichałPiasecki.

Procedowaniuuchwałytowarzyszyładyskusja, którąotworzyłaWanda Obiała.– W 2013 roku powstałaustawa śmieciowai w 2013 oraz 2014 miasto z budżetudo gospodarki odpadami nie dopłacało.Natomiast od 2015 do obecnej chwili, niestety, co roku dopłaca.Pozwoliłamsobie to zliczyć.Od 2015 do 2022 miasto z budżetudo tego systemu dopłaciłoponad 4,5 mln zł– powiedziałaradna, dodając,żemożliwejest, iżzaproponowana podwyżkai tak będzieniewystarczająca.– Musimy sięliczyć,żebędziedopłata,a jaka, to czas pokaże– dodała,a przewodniczącyTomasz Sobolewski dopowiedział,żena pewno nie będziewystarczająca.– Wiemy, żeta stawka będzieobowiązywałatylko do następnegoroku.

Jakpadłopodczas wymiany zdań,w poprzednim roku budżetowymgmina do gospodarki odpadami dołożyłablisko 700.000 złotych,teraz będzieto 50.000 złotych.Burmistrz wyjaśnił,żeo ile przed rokiem miasto mogłosobie pozwolić,by dopłacaćdo systemu, tak na rok 2023 nie jest to możliwe,jeśligmina chce spiąćbudżet.– Gdyby byłoinaczej, na pewno takądopłatębym zaproponował,aby nie obciążaćmieszkańców– zaznaczyłKrzysztof Witkowski.

Wtoku dyskusji pojawiałysiętakżegłosyo potrzebie odbierania odpadów wielkogabarytowych, któregoaktualnie nie ma oraz zmiany regulaminu w tym zakresie, jak równieżo koniecznościuszczelnienia systemu składaniadeklaracji. Padłatakżesugestia, by zastosowaćulgi w opłatachdla seniorów. – Byłbymza tym, żebyzwolnićseniorów w ogóle, tylko nie wiem, czy zdajemy sobie sprawęz konsekwencji finansowych takiej decyzji, bo wiemy, żenaszych wspaniałychseniorów jest dużoi wciążprzybywa. Jeślizwolnimy seniorów, to za to będąmusieli zapłacićpozostali mieszkańcy.Jestem zatem daleki od tego typu rozróżnianianaszych mieszkańców.Dla seniorów w mieścierobimy bardzo dużo,ale nie jestem przekonany, czy ruch odnośnieopłatyza odpady byłbywłaściwy– powiedziałburmistrz.

Ostatecznie17 głosami„za”, przy 3 wstrzymującychsięradni opowiedzieli sięza nowymi stawkami opłat.Przyjętauchwałapodlega ogłoszeniuw Dzienniku UrzędowymWojewództwa Wielkopolskiego i wejdzie w życie1 stycznia 2023.

abk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%