Czy 15 milionów złotych to dużo czy mało na budowękładki nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina wraz zbudową drogi rowerowej? – To zadanie jest dla nas priorytetowe – wyjaśnia PiotrKorytkowski, prezydent Konina. – W końcu chcemy postawić kropkę nad i, niemówić tylko o potrzebnej dla miasta inwestycji, tylko ją zrealizować.
Termin realizacji zamówienia to 16 miesięcy oddaty podpisania umowy, jednak nie później niż do 31 sierpnia 2024 roku. Jest tozadanie realizowane z Funduszy Norweskich oraz w ramach Rządowego FunduszuPolski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych i Rządowego Funduszu InwestycjiLokalnych. Na to zadanie miasto ma kwotę 15 milionów złotych netto. Niejednokrotniejuż niektórzy radni mówili, że to duża kwota. – Biorąc pod uwagę szalone czasy, gdymało wykonawców przystępuje do przetargów, ale też i ceny, które oferują sąróżne, niekiedy zawyżone, samorządy, w tym Konin, rezygnują z inwestycji –tłumaczy Piotr Korytkowski. Przypomina, że tak było w Koninie z remontem ulicyPaderewskiego (między rondem WOŚP a Kleczewską). O budowie kładki nad kanałemUlgi prezydent mówi: – To zadanie jest dla nas priorytetowe, które jestfinansowane z różnych źródeł, między innymi z Funduszy Norweskich – wyjaśniaprezydent Korytkowski. Wskazując, że gdyby nie została zrealizowana tainwestycja, dotacja musiałaby być oddana.
Co do kwoty wypowiedział się również wiceprezydentPaweł Adamów. Według niego, często to zaniepokojenie w sprawie pieniędzy bierzesię stąd, że mieszkańcy nie zdają sobie sprawy z zakresu tego zadania. – Mówiąckładka, wyobrażają sobie mały obiekt i kwotę 15 milionów złotych, a to będzie300-metrowa estakada przez dolinę Warty plus droga pieszo-rowerowa o łącznejdługości 1 km. Ponad połowa jest finansowana z Funduszy Norweskich. Często pojawiająsię głosy, dlaczego dajemy na kładkę, a nie most na Trasie Warszawskiej. Popierwsze to nie jest ta skala, a po drugie te pieniądze są dedykowane na kładkęnad kanałem Ulgi. Albo byśmy je oddali, albo zrealizujemy tę inwestycję – mówiwiceprezydent Paweł Adamów. Czy władze miasta spodziewają się ożywionejdyskusji na komisji i sesji rady miasta w sprawie tej inwestycji? – Pytanie, codalej? Bo jeśli byśmy zrezygnowali, nawet przy tym budżecie, a moim zdaniemjest dobrze obliczony, to nie zrealizowaliśmy tego, co jest oczekiwane przezdużą liczbę środowisk w mieście. Poza tym musielibyśmy oddać te pieniądze. Tonie jest tak, że my je przeznaczymy sobie na coś innego. Po prostu to będziekompletnie nieracjonalna i nieroztropna decyzja z punktu widzenia planówfinansowych, które mamy zapisane w naszych dokumentach strategicznych.Przypomnę, że budowa kładki przez kanał Ulgi jest zapisana w nowej ścieżce rozwoju.My realizujemy wszystko to, co jest istotne dla naszego miasta, na co radni teżsię zgodzili przyjmując ten wieloletni dokument – mówi Piotr Korytkowski. – Oczywiściemożna dyskutować, co jest bardziej potrzebne. I zgadzam się, że mosty na Warciesą o wiele bardziej potrzebne, przy czym to jest kompletnie inny budżet. Jedenmost to 71 milionów złotych, drugi 20, a tu mówimy o 15 milionach.
Prezydent w kontekście miejskich inwestycji mówiłrównież o planach budowy tunelu pod torami w ciągu ulicy Okólnej. Około 5-milionowąpromesę w ramach Polskiego Ładu otrzymał nasz samorząd. – Była mowa, że na topowinny być przeznaczone pieniądze. Ale to nie jest taka prosta sprawa. Przytym oczekiwanym zadaniu nie mamy nic – rozmów z właścicielami gruntów, wykupówtych gruntów, zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, zrobionej koncepcjii projektu – wyjaśnia Piotr Korytkowski. – To jest bardzo duże przedsięwzięcie,które pewnie musi być w przyszłości realizowane, jednakże my nie jesteśmy do tegokompletnie przygotowani, jeżeli chodzi o dokumenty, które dopiero umożliwią nammyślenie o tej inwestycji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz