Region

Zamknij

Dodaj komentarz

„Rozstrzygnięcie negatywne NSA nie zamyka nam jeszcze drogi do pobierania opłaty deszczowej w innej formule”

17:59, 23.05.2022 Aktualizacja: 16:13, 25.10.2025
Skomentuj „Rozstrzygnięcie negatywne NSA nie zamyka nam jeszcze drogi do pobierania...

Radni podczaswspólnego posiedzenia komisji finansów i infrastruktury powiedzieli „tak”zawieszeniu opłaty deszczowej od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku. Toefekt wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (skargę złożyła Konińska Spółdzielnia Mieszkaniowa) stwierdzającego nieważność uchwałw tej sprawie. Miasto zamierza teraz złożyć skargę kasacyjną do NSA. RadnyJakub Eltman stwierdził, że może nie warto narażać się na koszty procesowe i tezwiązane z wynajęciem prawnika z jednej z najlepszych kancelarii w Polsce, po to,żeby za wszelką cenę coś udowodnić. – Może nie warto iść na noże? – mówił radny.

Z kolei radny Bartosz Małaczek wskazał na przedział czasowyzawieszenia pobierania opłaty deszczowej. – Jeżeli uważamy, że rozstrzygnięcieNaczelnego Sądu Administracyjnego będzie w tym terminie, to jesteśmy ogromnymi optymistami.Wydaje mi się, że nie ma na to zbyt dużych szans – mówił. Ale wskazał też, żemiasto nie będzie pobierało opłat, natomiast pozostają przepisy zobowiązujące ZarządDróg Miejskich do zawierania umów na określonych warunkach i z konkretnymistawkami opłat, które i tak nie będą pobierane. – Czy te czynności nie będązbędne? – mówił Bartosz Małaczek.

Na pytania radnychodpowiadał wiceprezydent Paweł Adamów. Nawiązał do wypowiedzi Jakuba Eltmana,który chciał wiedzieć, czy nie będzie lepiej poczekać na rozstrzygnięcia postępowańw sprawie opłaty deszczowej dwóch innych miast. – Tam nie ma jeszcze ostatniej decyzji,jeśli chodzi o skargę kasacyjną, dlatego stwierdziliśmy, że się odwołamy –mówił Paweł Adamów. Jak wyjaśniał, gdyby wyroki okazały się korzystne dla tychmiast, a Konin by się nie odwołał, byłoby to działanie na niekorzyść finansówpublicznych. – Wyczerpmy tę procedurę do końca, nie wiedząc do tej pory taknaprawdę, w którą stronę pójdą te wyroki. Konin jest dopiero trzecim samorządembędącym w takim trybie procedowania – dodał Paweł Adamów.

Odpowiadał także radnemu Małaczkowi w sprawie dalszegopodpisywania umów. – Będziemy to kontynuować, chcąc być też uczciwi w stosunkudo tych podmiotów i osób, z którymi te umowy już podpisaliśmy, zakładając, żerozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego będzie dla nas pozytywne – mówiłPaweł Adamów. Jak podał, w pierwszym kwartale tego roku łączna kwota wyniosła300 tysięcy złotych. – Uznajemy ją za pobraną legalnie, i jest ona niezbędnanam, żeby tę infrastrukturę deszczową w Koninie rozbudowywać – dodał. RadnyJarosław Sidor powiedział, że wyroki WSA mówią zupełnie co innego, jeśli chodzio tę legalność pobierania opłaty deszczowej. – Jeśli miasto się odwoła do NSA,to wtedy zobaczymy, czy będzie można powiedzieć, że zgodnie z prawem! – dodał.

Okazuje się jednak, że nawet gdyby wyrok NSA był niekorzystnydla miasta, urzędnicy mają pomysł jak dalej procedować kwestie opłatydeszczowej i wykorzystać te podpisane umowy między ZDM a mieszkańcami i podmiotamigospodarczymi. – Samo rozstrzygnięcie negatywne NSA nie zamyka nam jeszczedrogi do pobierania opłaty deszczowej w innej formule i nie za pośrednictwem uchwałyrady miasta tylko tak, jak to robi dzisiaj większość miast. Natomiast niechciałbym teraz o tym mówić, bo jeszcze decyzje w tym zakresie z naszej stronynie zapadły. Dyskusja się ostatecznie nie zakończyła – stwierdził Paweł Adamów.Zapowiedział, że zostanie to skonsultowane z radnymi.

– W przypadku wprowadzenia tej nowej formuły proszę o to,czego zabrakło ostatnio, czyli konsultacji z przedsiębiorcami. Doskonale wiemy,w jakiej atmosferze ta uchwała była wprowadzana – mówił Jakub Eltman.

Tadeusz Wojdyński, przewodniczący rady miasta nawiązał douzasadnienia wyroków WSA w sprawie konińskiej deszczówki. – Jest to bardzoobszerny materiał – mówił. – To uzasadnienie merytorycznie jest trudne dopodważenia. Nie dopatrzyłem się tam uchybień. Nie liczę, żeby wyrok sądukasacyjnego był korzystny. Zresztą sprawy w nich trwają długo. To nie będąmiesiące, może się przeciągnąć nawet na dwa lata, bo tych spraw jest bardzodużo do rozpatrzenia. Nie łudźmy się, że w najbliższym czasie nastąpirozstrzygnięcie.

Zdaniem przewodniczącego rady miasta jest jednak sensodwołania się od wyroku WSA do NSA. – Nie możemy wyrokować, że droga prawnajest zamknięta, jest możliwość odwołania i trzeba z tego skorzystać, żeby miećstuprocentową pewność a nie gdybać – dodał Tadeusz Wojdyński.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%