Kapituła ekologicznego konkursu organizowanego przez dziennik„Rzeczpospolita” przyznała Koninowi „Zielonego Orła” – I nagrodę w kategorii„Samorząd”. – Otrzymaliśmy ją za „zaangażowanie w dekarbonizację regionu naskutek planów odejścia od wydobycia i spalania węgla brunatnego przez ZE PAK SA– informuje magistrat.
Kapituła konkursu wskazała na realizowane przez miastoprzedsięwzięcia ekologiczne. To projekt „Ekologiczny Konin – rozwój i promocjaniskoemisyjnego transportu miejskiego". Jego koszt to około 30 milionówzł, z czego unijne dofinansowanie wynosi przeszło 20 milionów zł. Dzięki temudo naszego miasta trafiło 12 ekologicznych autobusów (sześć elektrycznych isześć hybrydowych), trzy ładowarki zainstalowane w bazie MZK. Kupiono teżdziewięć wiat przystankowych wraz ze stojakami na rowery, aplikację dozarządzania flotą pojazdów oraz systemem informacyjnym tablic, oraz przebudowano400 m ciągów pieszo-rowerowych. – „Doceniono nasze plany dotyczące zakupuautobusu wodorowego, a także projekt „Zielone korytarze miejskie – klimatyczneprzebudzenie w Koninie”. Przy wsparciu Funduszy Norweskich oraz EOG stworzymy23 odcinki zielonych korytarzy miejskich o łącznej długości około 17 km, dwaparki kieszonkowe, siedem zielonych podwórek miejskich, z których każde poprzezcharakter zagospodarowania będzie miało swój temat przewodni, np. woda,powietrze, człowiek jako część natury. Na Pociejewie wybudujemy trzy tężnie –czytamy na stronie internetowej miasta. Prezydent Piotr Korytkowski dziękując kapitule i redakcji „Rzeczpospolitej” zadocenienie Konina, podkreślił, że działania miasta wynikają z konsekwentnejrealizacji zapisów strategii rozwoju – Konin Zielone Miasto Energii. – Trzy lata temurozpoczęliśmy intensywne prace nad stworzeniem nowej strategii rozwoju miastapoprzez szerokie konsultacje. Mieszkańcy odpowiedzieli, że chcą być miastemekologicznym –podsumowuje prezydentKonina.
Warto dodać, że kategorii „Samorządy”wyróżnienie otrzymały Nakło nad Notecią i Rybnik.
opr. mar
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz