Kultura

Zamknij

Dodaj komentarz

Miniwystawa poświęcona „bohaterom tych trudnych dni” na budynku urzędu marszałkowskiego

13:20, 07.04.2021 Aktualizacja: 12:43, 30.09.2025
Skomentuj Miniwystawa poświęcona „bohaterom tych trudnych dni” na budynku urzędu...

„Bohaterom tychtrudnych dni – DZIĘKUJEMY!” to tytuł nowej miniwystawy na czterech filarachprzed wejściem do budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.– Ekspozycja to wyraz wdzięczności, jaką –w imieniu Wielkopolan – składamy pracownikom ochrony zdrowia za ichpełną poświęcenia służbę wszystkim chorym w dobie pandemii – informuje AnnaParzyńska-Paschke, rzeczniczka marszałka wielkopolskiego.

Wielkopolska już wiosną ubiegłego roku – na wniosek marszałkaMarka Woźniaka – jako pierwszy region w kraju otrzymała zgodę KomisjiEuropejskiej na przesunięcie funduszy unijnych, będących w dyspozycji ZarząduWojewództwa Wielkopolskiego, do walki z epidemią. – Już w tej pierwszej fazieMarek Woźniak przekazał środki ochrony osobistej i zapewniał o dalszym wsparciupracowników wielkopolskich placówek ochrony zdrowia. Ta pomoc przez ponad rokszła w milionach złotych oraz setkach tysięcy maseczek, rękawiczek,kombinezonów – tak do placówek marszałkowskich, jak i powiatowych czy klinicznych. Każdą transzę wsparcia marszałek opatrywałzapewnieniem: „Kontynuujemy dzieło wsparcia białego personelu, któremu bardzodziękuję za ofiarność i zaangażowanie na rzecz zdrowia Wielkopolan!” –informuje Anna Parzyńska-Paschke.

Marszałek kieruje podziękowania w Światowy Dzień Zdrowia iDzień Pracownika Służby Zdrowia, obchodzony w rocznicę powstania ŚwiatowejOrganizacji Zdrowia (7 kwietnia 1948 r.). – Samorząd WojewództwaWielkopolskiego chce podziękować tym, którzy ofiarnie pomagają, także znarażeniem zdrowia i życia, i walczą o nasze zdrowie i życie. Bez poświęcenialudzi, ich wierności przysiędze Hipokratesa i heroizmowi, na niewiele zdałybysię środki ochrony i urządzenia, pomagające w leczeniu chorych na COVID-19. Stądnarodził się pomysł umieszczenia na filarach budynku UMWW w Poznaniu zdjęć BOHATERÓW (naszych) tych trudnych czasów,reprezentantów różnych specjalizacji medycznych: ratowników, laborantów/naukowców, lekarzyoraz pielęgniarek – informuje rzeczniczka marszałka.

Przypomina też, że potrzeby ochrony zdrowia znajdują się nadrugim miejscu (zaraz po inwestycjach komunikacyjnych) priorytetów, wedługktórych konstruowany jest coroczny budżet województwa. – W 2021 r. na ochronęzdrowia ma zostać wydanych prawie 400 mln złotych, w tym na inwestycje winfrastrukturę ochrony zdrowia oraz zakup niezbędnego wyposażenia dla potrzebwalki z epidemią koronawirusa COVID-19 zaplanowano – ze środków unijnych – 7,9mln złotych. Ale za nami cały 2020 rok – a to oznacza wielomilionową pomoc dlapracowników i placówek medycznych. Wiosną ubiegłego roku medycy informowali obraku kombinezonów, maseczek czy środków do dezynfekcji rąk. Stąd też działaniasamorządowe w oparciu o środki UEkoncentrowały się (i nadal się ogniskują) wokół zakupów profesjonalnegosprzętu, wyposażenia, środków ochrony osobistej czy testów do diagnozowaniaCOVID-19. Łączna kwota wsparcia przewidziana do tej pory dla sektora opiekizdrowotnej to ponad 100 mln złotych. To jedna pula. Drugą stanowi budżetwojewódzki – z niego przeznaczono wminionym roku prawie 5,6 mln złotych na przeciwdziałanie COVID-19 – wyjaśniaAnna Parzyńska-Paschke.

opr. M.Szafrański

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%