Wieża widokowa naZłotej Górze w Brzeźnie w gminie Krzymów od kilku dni jest zamknięta dlazwiedzających. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zakazu wchodzenia na obiektprzestrzegają. – Po corocznej ekspertyziewieży widokowej na Złotej Górze otrzymaliśmy dyspozycję, by ją niezwłoczniezamknąć z uwagi na pojawiające się grzyby i szkodniki. Wieża zostałanatychmiast zabezpieczona, aczkolwiek nie wszyscy przestrzegają zakazu i mimozabezpieczeń wchodzą na własne ryzyko – mówiła dzisiaj na sesji Rady GminyKrzymów wójt Danuta Mazur.Zaatakowały insekty igrzyb
Jak pisaliśmy kilka dni temu wieża widokowa została zamknięta,ponieważ drewniane elementy konstrukcji zostały zaatakowane przez chrząszczespuszczele. Pojawił się także nalot grzybowy. Dzisiaj podczas sesji o wieży mówiła wójtDanuta Mazur. – Nie wiemy tak naprawdę jak bardzo wieża jest zagrożona. W tejchwili rozeznajemy się, bo taka jest dyspozycja wobec gminy Krzymówskierowana od pana, którzy dokonywałprzeglądu, żeby wykonać ekspertyzę mykologiczną, czyli w jakim stopniu jest zaawansowana ta choroba grzybowai insektami. Koszt takiej ekspertyzy jest niemały. To około 28 tysięcy zł.Jeśli ona pozwoli nam odblokować i nie zamykać na ten moment wieży, to będą todobrze wydane pieniądze. Podobny problem ma gmina, w której jest prawiebliźniacza wieża i tam prace konserwatorskie zostały wycenione na około 400tysięcy zł. Są to kwoty dla nas porażające– wyjaśniała wójt.
Elementy metalowetrwalsze niż drewnianeDanuta Mazur mówiła, że już w ubiegłym roku wieża byłakonserwowana. – Zdajemy sobie sprawę, żejest to atrakcja turystyczna, ale przypominam, że już w zeszłym roku na konserwacjęwydaliśmy około 70 tysięcy zł. Efekt był krótkotrwały. Myślę, że nad tymproblemem pochylimy się na kolejnej komisji, bo dziś na sesji trudno dyskutowaćna ten temat. W moim zamyśle, jeśli już miałaby się zadziać jakaś konserwacjaczy naprawa to wolałabym – nie wiem co państwo o tym sądzą, bo to nie będzieabsolutnie moja decyzja – żeby wymieniać te elementy na metalowe. Bo oneprzynajmniej byłyby bardziej trwałe niżte drewniane. Wieża posadowiona jest w lesie i jest to rezerwat przyrody i niewiemy czy jakaś ingerencja w to, żeby insekty zwalczyć jest możliwa. Leśnicymówią, że wieża jest narażona cały czas na taki sposób ataku. To jest takagrubsza sprawa do przemyślenia i niełatwa – mówiła wójt.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz