Policjanci zpowiatu konińskiego interweniowali w dwóch przypadkach, w którychnieodpowiedzialne zachowanie właścicieli psów doprowadziło do pogryzienialudzi. Pierwszy przypadek miał miejsce 14 marca w gminie Ślesin. Mężczyzna zostaługryziony przez psa, który swobodnie biegał po terenie jednego z zakładów. Jaksię okazało, zwierzę należało do właściciela firmy, który nie dopilnował jegoodpowiedniego zabezpieczenia. – Policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym zaniezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Do podobnej sytuacjidoszło 15 marca w gminie Stare Miasto, gdzie agresywny pies pogryzł mieszkańcapodczas spaceru. Policjanci ustalili właściciela psa, na którego nałożylimandat karny – informuje mł. asp.Sylwia Król z KMP w Koninie. Przypominając, żezgodnie z przepisami właściciele psów mają obowiązek sprawowania nad nimiwłaściwej opieki. Zwierzęta nie mogą pozostawać bez nadzoru, a ich właścicieleponoszą pełną odpowiedzialność za ich zachowanie. Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i byćwyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojegopodopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo. – Nawet bardzospokojny na co dzień pies, w niektórych sytuacjach może zachować się w sposóbdla siebie nietypowy i nieprzewidywalny dla swojego właściciela. Szczególnie wsytuacji, która będzie dla niego nowa, bądź wiążąca się z zagrożeniem. To tylkozwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji sięzachować. W przeciwnym przypadku właściciel musi liczyć się z mandatem wwysokości nawet 500 złotych. Warto podkreślić, że chodzi o sam fakt stworzenianiebezpieczeństwa, kara grozi nawet wtedy, gdy zwierzę nikogo nie zaatakuje.Ustawodawca nie wskazał w przepisie na niebezpieczne gatunki, lecz na samo „niebezpiecznezachowanie”, co jest pojęciem bardzo pojemnym – dodaje mł. asp. Sylwia Król. – Apelujemy do wszystkichwłaścicieli zwierząt o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.Jeśli zauważysz błąkające się, agresywne psy, poinformuj odpowiednie służby –dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo mieszkańców!
mar
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz