Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

To kolejny sposób walki z gapowiczami. Kontrolerki będą miały kamerki

14:05, 02.08.2024 Aktualizacja: 17:38, 25.10.2025
Skomentuj To kolejny sposób walki z gapowiczami. Kontrolerki będą miały kamerki

Kontrolerki biletów MZK w Koninie jesienią zostanąwyposażone w kamerki przypięte do ubrania, pozwalające potem weryfikować dane osobowegapowiczów. Zdarza się, i nie są to pojedyncze przypadki, że jeżdżący bezbiletów pasażerowie podają fałszywe imiona i nazwiska.

Pracownicy MZK obserwująpewne niepokojące zjawisko. Trudno jest czasem wyegzekwować zapłacenie opłatydodatkowej, bo wielu pasażerów nie daje żadnego dokumentu ze zdjęciempotwierdzającego tożsamość. Po prostu podają „z głowy” imię, nazwisko i innedane. – Bardzo często są one nieprawdziwe – mówi Magdalena Przybyła. I częśćtych mandatów przepada, bo są uznane jako nieważne. To około 10 procent, czyliniemało. – Mamy pomysł, jak temu zapobiegać – dodaje prezes MZK w Koninie. –Zamierzamy w najbliższym czasie wyposażyć nasze kontrolerki biletów w kamery,podobne do tych, których używają funkcjonariusze policji. W sytuacjachspornych, czyli gdy pasażer-gapowicz nie będzie chciał pokazać dokumentutożsamości ze zdjęciem, kontrolerka poinformuje, że dla celów dowodowych włączakamerkę i rozpoczyna nagrywanie wizerunku tej osoby – mówi Magdalena Przybyła.Posiadając taki filmik, można go potem przekazać policjantom, którym będziełatwiej ustalić tożsamość danej osoby. Choć w autobusach MZK są kamery, niezawsze takie nagranie może być dowodem w sprawie, bo gapowicze często wiedzą,jak ustawić się podczas kontroli, żeby urządzenie nie zarejestrowało ichtwarzy. Widok z urządzenia umieszczonego na odzieży kontrolera biletu będziewięc dużo dokładniejszy. – Ten pomysł pojawił się w trakcie rozmowy z policjantamiwydziału prewencji, z którym współpracujemy w zakresie szalbierstw – dodajeprezes MZK. Części spraw właśnie nie udaje się rozwiązać, bo gapowicze podająfałszywe dane. Takie nagranie z pewnością pomoże w ustaleniu „delikwenta”, tymbardziej że część z nich policjanci dobrze znają.

MZK planuje wprowadzićjeszcze jedno rozwiązanie, które ma zniechęcić do jazdy autobusami komunikacjimiejskiej bez biletu. Jeśli zgodzi się na to Rada Miasta Konina, jesieniąwzrośnie opłata dodatkowa, czyli mandat. Teraz to 150 złotych, a MZKzawnioskuje, by było to ponad 200 złotych. Dlaczego to jest takie ważne? Ma tozwiązek z Krajowym Rejestrem Długów. Może się w nim znaleźć ktoś z długiemprzekraczającym 200 złotych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%