– Jako wiceminister rolnictwai rozwoju wsi zwracam się do rolników, aby patrzyli ze spokojem w przyszłość.Zbliża się 15 września, kiedy to kończy się embargo na wwóz zbóż z Ukrainy. Niema obaw, ten zakaz będzie przedłużony –zapewnił Ryszard Bartosik podczas konferencji prasowej zorganizowanej nie bezpowodu nieopodal Słupa Konińskiego.
– Myślę, że rolników już mniej interesuje, czy to będzie rozporządzenienasze, krajowe, ministerialne, czy Komisji Europejskiej. Liczymy na to, że będzieto rozporządzenie KE, ale jeśliby się tak nie stało, nasze jest już gotowe.Rolnicy mogą być spokojni, jeśli chodzi o zboże – tłumaczył wiceminister.
Każdy mieszkaniecmoże tam pojechaćMówił także o debacie w Polsacie z kandydatem Koalicji Obywatelskiej.– Mamy tu takiego jednego kandydata. Przybył z Łodzi, z Sieradza. Jest namiejscu pierwszym Koalicji Obywatelskiej, partii, która nigdy nie troszczyłasię o rolników i troszczyć się nie będzie. Miałem sposobność podyskutować z tymkandydatem. Mówię tu o Michale Kołodziejczaku. W Debacie dnia w Polsacie News głośnokrzyczał, że będzie rozmawiał z najwyższymi urzędnikami Unii Europejskiej.Wczoraj był w Brukseli. Pytałem go z kim będzie rozmawiał, odpowiedział, żelista się tworzy, jest bardzo długa, będą to komisarze, przedstawiciele ParlamentuEuropejskiego, z szefową PE na czele. Powiedziałem mu, że prawdopodobnie znikim się nie spotka i tak też się stało. Wycieczkę sobie do Brukseli zrobił. Nazdjęciu jest na galerii Parlamentu Europejskiego. Informuję, że każdymieszkaniec Konina może tak sobie pojechać. Ten pan reprezentował tylko siebie,pobył chwilę w Brukseli, było przy tym bardzo dużo szumu. Śmiał się ze mnie, żenie wiem co mówię – mówił Ryszard Bartosik.
Odniósł się też do pytań zadawanych MichałowiKołodziejczakowi, między innymi jaki jest najstarszy zabytek. – Ja proponuję, żejak będziecie państwo z nim rozmawiali, żeby już na tych kartkach dawać muodpowiedzi. Bo nasz gość był słabo zorientowany, nie potrafił na to pytanieodpowiedzieć, tak byłoby mu łatwiej. Nich się dokształca, ale pomagajcie muteż, bo jak widać ma problemy. Ale pojawiło się drugie pytanie dotyczącenajwiększej firmy w naszym rejonie, co to jest ZE PAK. Też proponuję, bynastępnym razem mu pomagać. Nie wie co to jest Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.Takiego mamy kandydata – stwierdził.
Za projekt i przebiegtej linii kolejowej odpowiada marszałekWiceminister mówił również o kolei Turek-Konin. – PanKołodziejczak odnosił się także do planowanej kolei. Twierdził, że nie byłokonsultacji. Może państwa zaskoczę, ale przyznam mu rację. Rzeczywiście panmarszałek województwa wielkopolskiego z Platformy Obywatelskiej, który jest odpowiedzialnyza te konsultacje, przeprowadził je dość kiepsko. Stąd problemy i protesty.Namawiam więc pana Kołodziejczaka, by zadzwonił do pana marszałka Woźniaka, by sobiete kwestie wyjaśnili i te konsultacje, żeby były. Mój udział był bardzo duży,jeśli chodzi o kolej Konin-Turek, ale zakończył się w momencie, kiedy pozyskaliśmyśrodki na kolej do Turku. Zabiegałem o to, starałem się, aby pula na Kolej+ krajowabyła zwiększona. To się udało. Środki zostały przeznaczone. Natomiast projektjest tak skonstruowany, że jest prowadzony przez marszałka województwawielkopolskiego przy współpracy z PKP, które przeznaczają na ten cel pieniądze.Za projekt, przebieg tej linii kolejowej odpowiada marszałek. Nie jest tak, żew jakiś sposób był naciskany. Urząd przedstawił dwa warianty i autonomicznie, niezależniewybrał taki a nie inny wariant. A już nie moją sprawą jest to, że pan Nowak zpanem marszałkiem Woźniakiem nie mogli się porozumieć. Powstały jakieśniejasności między panami. Do tego dołączył się jeszcze pan Dariusz Młynarczyk,szef Platformy Obywatelskiej z Turku. Wszyscy ze sobą weszli w spór. Ja już zato tłumaczył się nie będę. Tym bardziej, że marszałek Woźniak co dwa dnizmieniał zdanie w tym zakresie. Powtarzam, przebieg linii kolejowej jestwybrany przez marszałka i jego służby z dwóch zaprezentowanych tras kolejowych.Nie jestem projektantem linii kolejowych, nie mam uprawnień do tego. Zostałapodpisana stosowna umowa, od tego są specjaliści. Namawiam, nakłaniam marszałka,aby dialog ze społeczeństwem prowadził, bo chodzi o to, aby ta kolej namsłużyła, a nie przeszkadzała – mówił Ryszard Bartosik.
Odniósł się też do krążących informacji, że poseł ma cośwspólnego z turecką firmą. – Z taką firmą, która poprzez swoją produkcję powoduje,że powstaje odór w jakiejś części miasta. Nic z tym wspólnego nie mam. To jeststrefa inwestycyjna burmistrza Turku. On podpisał z tą firmą umowę, on bierzeza to odpowiedzialność – mówił.
Jak mówił poseł, w Debacie dnia odniósł się do tematu paliwa.– Pan Kołodziejczak napisał w swoim portalu społecznościowym, że jest wojna, żepaliwo dziś po 10 zł, jutro po 15, a pieniądze tracą wartość. Bardzo się panKołodziejczak o to oburzył. Pozwoliłem sobie wydrukować z jego Twitterawydrukować ten wpis i tak on wygląda. To nie jest wpis wzięty z powietrza.Internet pamięta. Ten wpis zrobił dużo złego. Spowodował panikę. Stacjebenzynowe podniosły cenę paliwa w okolicach, gdzie mieszka pan Kołodziejczak,czyli w łódzkim, sieradzkim, do 10 złotych, a następnie zwracały pieniądze podwpływem i naciskami Orlenu, który na to się nie zgadzał – tłumaczył Ryszard Bartosik.
– Sprawy rolnictwa to nie jest nagrywanie filmików ipuszczanie ich w sieci, a tym pan Kołodziejczak się zajmuje. W jego wypowiedziachsą co najmniej nieścisłości, nieprawdy, a jeśli chodzi o nasz region nie makompletnie na ten temat wiedzy, co przed chwilą pokazałem i udowodniłem. Byćmoże korzyścią z naszego spotkania tu dzisiaj będzie promocja miasta Konina, jegozabytków. Chciałbym, aby największą korzyścią było uspokojenie sytuacji na wsi,aby wszyscy buntownicy i awanturnicy nie dochodzili do głosu, bo fakty sązupełnie inne. Nasi rolnicy mogą być spokojni. Przedłużamy zakaz przywozu ukraińskiegozboża do naszego kraju – mówił wiceminister Ryszard Bartosik.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz