Ponad86 milionów złotych trafić ma do Wielkopolski Wschodniej, a dokładniej dookręgu wyborczego nr 37, w ramach trzeciego rozdania Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich.– Już tradycyjnie,przepraszam może zabrzmi trochę nieskromnie, przyjeżdżam z dobrą nowiną – mówiłZbigniew Hoffmann, minister-członek Rady Ministrów,sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i SprawObronnych,a także jedyny parlamentarzysta z województwa wielkopolskiego zasiadający wkomisji przyznającej środki w ramach Polskiego Ładu.
Minister Hoffmann o przyznaniu środków poinformowałpodczas konferencji w konińskiej delegaturze urzędu wojewódzkiego, atowarzyszył mu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – To jest niezwykle istotnyprogram, śmiem twierdzić, że jeden z najistotniejszych programów o charakterzespołecznym, ale nie tylko, bo także gospodarczym, które rząd Prawa i Sprawiedliwościrealizuje w tej kadencji – mówił Zbigniew Hoffmann. – Jednym z takich grzechówpierworodnych III RP było wszystko to, co się działo wokół PGR-ów i terenówpopegeerowskich. Przychodzi mi do głowy takie słowo klucz – wykluczenie.Dzisiaj ten termin jest używany w różnych kontekstach, skądinąd zasadnie, aleon się znakomicie odnosi do istoty tego programu. Wykluczenie całych obszarówgmin popegeerowskich wysoce zdegradowanych – ludzie tam żyjący, czyli w tychmniejszych gminach, zdegradowani społecznie, pozbawieni środków do życia,gigantyczne bezrobocie, chaos, brak pomysłów i – niestety – to trzeba wyraźniei mocno podkreślić – państwo, które w jakimś sensie zdezerterowało, wycofało inie miało propozycji, postanowiło nie wspierać tych najsłabszych. Transformacjabyła bardzo intensywna, drapieżna, przyniosła szereg bardzo pozytywnychrezultatów dla naszego państwa i Polaków, ale tutaj państwo nie stanęło nawysokości zadania, nie interesowało się losem tych najsłabszych, którzy zostalipozbawieni środków do życia właściwie z dnia na dzień.
I jak przyznał minister Hoffmann, dopiero rząd Prawai Sprawiedliwości się tym problemem zajął. – Jestem absolutnie przekonany, żeskutecznie – dodał. Podając, że w trzecim rozdaniu do gmin należących do okręguwyborczego nr 37 trafi ponad 86 milionów złotych na inwestycje różnego rodzaju,najwięcej środków otrzymają powiat koniński i należące do niego gminy, boprawie 22 miliony złotych.
– Wielkopolska to województwo, na terenie któregobyło dużo Państwowych Gospodarstw Rolnych. To obszar nasycony tzw. PGR-ami. Wzwiązku z tym ten program jest Wielkopolsce bardzo potrzebny. Ma to swojeodzwierciedlenie w wysokości dofinansowań dla wszystkich samorządów – mówił wojewodaMichał Zieliński. Dodając, że do całego województwa trafi 440 milionów złotychna 210 zadań (z czego w Wielkopolsce Wschodniej – 39). Maksymalnedofinansowanie wynosi 98 procent, a średnio bliżej 80 procent. Wiadomo jednak,że nie wszyscy otrzymali wsparcie, na przykład Konin. – Zawsze jest takasytuacja, że coś odbywa się kosztem czegoś – mówił Zbigniew Hoffmann. Jakwskazywał, choć jest jedynym parlamentarzystą z Wielkopolski, który zasiada wtej komisji, nie jest jedynym jej członkiem. – Nawet gdybym miał niezwykle,mam, mocarstwowe plany, i chciałbym jak najwięcej pieniędzy dla Wielkopolski,inne osoby zasiadające w komisji też łypią okiem i patrzą na interesy własnychwojewództw. Jest to całkowicie uzasadnione.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz