Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Stowarzyszenie Księgowych w Koninie ma już 50 lat

14:22, 06.06.2022 Aktualizacja: 13:38, 27.10.2025
Skomentuj Stowarzyszenie Księgowych w Koninie ma już 50 lat

Stowarzyszenie Księgowych w Koninie obchodziło jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Z tej okazji wręczono podziękowania za współpracę i szczególne zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju stowarzyszenia. Członków stowarzyszenia zaproszono także na koncert muzyki klasycznej oraz uroczysty obiad. – W czasie 50 lat działalności, w kursach, seminariach, konferencjach i odczytach organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Koninie uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób – mówił Kazimierz Zając, prezes Oddziału w Koninie.

Gości powitał prezes Kazimierz Zając. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Piotr Korytkowski, prezydent Konina, Ewelina Ostajewska-Szwankowska, skarbnik miasta, Artur Zimny, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, Karol Niemczynowicz, dyrektor Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie, Dorota Baranowska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Koninie, Maria Górska, dyrektor ekonomiczno-finansowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, Grzegorz Bosy, wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Leszek Lewandowicz, sekretarz Oddziału Wielkopolskiego i sekretarz Zarządu Głównego SKwP, Mariusz Noworyta, dyrektor Biura Oddziału Wielkopolskiego, Agnieszka Trzebińska-Białek, główna księgowa Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu, prezesi oddziałów Janina Grzelak-Jońska z Turku, Urszula Kaczmarek z Leszna, Andrzej Urbaniak z Kalisza, Zenon Czysty z Ostrowa Wielkopolskiego, oraz członkowie stowarzyszenia Oddziału w Koninie.

Stowarzyszenie Księgowych w Koninie obchodziło jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Z tej okazji wręczono podziękowania za współpracę i szczególne zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju stowarzyszenia. Członków stowarzyszenia zaproszono także na koncert muzyki klasycznej oraz uroczysty obiad. – W czasie 50 lat działalności, w kursach, seminariach, konferencjach i odczytach organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Koninie uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób – mówił Kazimierz Zając, prezes Oddziału w Koninie.

Gości powitał prezes Kazimierz Zając. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Piotr Korytkowski, prezydent Konina, Ewelina Ostajewska-Szwankowska, skarbnik miasta, Artur Zimny, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, Karol Niemczynowicz, dyrektor Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie, Dorota Baranowska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Koninie, Maria Górska, dyrektor ekonomiczno-finansowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie, Grzegorz Bosy, wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Leszek Lewandowicz, sekretarz Oddziału Wielkopolskiego i sekretarz Zarządu Głównego SKwP, Mariusz Noworyta, dyrektor Biura Oddziału Wielkopolskiego, Agnieszka Trzebińska-Białek, główna księgowa Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu, prezesi oddziałów Janina Grzelak-Jońska z Turku, Urszula Kaczmarek z Leszna, Andrzej Urbaniak z Kalisza, Zenon Czysty z Ostrowa Wielkopolskiego, oraz członkowie stowarzyszenia Oddziału w Koninie.

Prezes Kazimierz Zając przedstawił uczestnikom uroczystości najważniejsze wydarzenia z historii Oddziału w Koninie. – Został on utworzony 9 czerwca 1972 roku. W latach 1972-1989 działalność sprowadzała się głównie do szerzenia wiedzy z zakresu rachunkowości wśród pracowników służb finansowo-księgowych, prowadzenia szkoleń z rachunkowości i podatków, stwarzania możliwości zdobycia zawodu księgowego osobom niemającym wykształcenia w tym zakresie oraz integracji środowiska księgowego – mówił.

Podstawową formą działalności szkoleniowej Oddziału wKoninie są kursy i seminaria – kursy certyfikowane przygotowujące do zawoduksięgowego (z podstaw rachunkowości, dla kandydatów na specjalistę ds.rachunkowości oraz na głównego księgowego), także kursy z zagadnieńkadrowo-płacowych, ubezpieczeń społecznych i podatków, seminaria oraz szkoleniadotyczące sporządzania rocznego sprawozdania finansowego. – Bardzo ważnymobszarem działalności Oddziału są organizowane nieodpłatne odczyty dla członkówstowarzyszenia, zainteresowanych księgowych, sympatyków oraz studentów iuczniów klas ekonomicznych szkół ponadgimnazjalnych. Ich tematyka dotyczygłównie bieżących zagadnień z dziedziny rachunkowości, podatków, etykizawodowej, przyszłości rachunkowości i zawodu księgowego – mówił KazimierzZając. W czasie pandemii COVID-19 w 2020 roku zajęcia dydaktyczne i działalnośćstatutowa zmieniła się ze stacjonarnej formy na on-line. Jak podkreślał prezes,wszystko to nie byłoby możliwe bez ofiarnej pracy członków stowarzyszenia.

Jubileusz 50-lecia był dobrą okazją do podziękowania, któreotrzymali Jan Sochacki, Krzysztof Kozłowski, Zofia Sikorska, Grażyna Kwiecień,Marta Woźniak, Maria Górska, Danuta Kamińska, Tomasz Szafoni za wieloletniąwspółpracę oraz nieocenione zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju Oddziałuw Koninie Stowarzyszenia Księgowych. Za wieloletnią współpracę Zarząd Oddziałuw Koninie oraz Zarząd Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu podziękowali –Arturowi Zimnemu, rektorowi Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, KarolowiNiemczynowiczowi, dyrektorowi Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych orazSławomirowi Lorkowi, prezesowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnejw Koninie.

Podczas uroczystości głos zabrał Grzegorz Bosy, wiceprezesOddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. –Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – jest największą i najstarszą organizacjązawodową księgowych, która w tym roku skończy 115 lat. Księgowi są potrzebni,bo od dobrze wykształconych księgowych zależy bezpieczeństwo obrotugospodarczego. Praca księgowego jest trudna szczególnie w obliczu zmieniającegosię prawa podatkowego i bilansowego. Było to bardzo widoczne w ostatnichmiesiącach – podkreślał.

Komputeryzacja spowodowała, że coraz powszechniejsza stałasię automatyzacja czy robotyzacja obsługi księgowej. – Ale mimo zmianwynikających z postępu technicznego, jedno się nie zmieniło. Niezmienna jestzasada podwójnego zapisu. Ustanowiona 500 lat temu obowiązuje do dziś. I tazasada generuje osadzane w aktach prawnych procedury, na których oparta jestrachunkowość. Aby te zasady przyswajane były w sposób maksymalnie przystępny,Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opracowało czterostopniową ścieżkęcertyfikacji. Z inicjatywy Stowarzyszenia do Zintegrowanego SystemuKwalifikacji włączonych zostało pięć kwalifikacji rynkowych, w tym trzydotyczące procesów księgowych – mówił Grzegorz Bosy.

Obecnie wiedza zdobywana na kursach, oparta jest w całejPolsce o te same podręczniki, programy, metodologię oraz system jejweryfikacji. Ogromna praca, która powierzona została najlepszym wykładowcom iksięgowym w branży. Wielkopolskę reprezentuje pięć osób, w wśród nich jest paniElżbieta Chojenka, skarbnik zarządu oddziału w Koninie, biegła rewident,doświadczona księgowa sercem oddana pracy w stowarzyszeniu, za co otrzymałapodziękowanie od zarządu Oddziału Wielkopolskiego SKwP.

Wiceprezes zarządu OW Grzegorz Bosy podziękował za pracęobecnemu zarządowi: prezesowi Kazimierzowi Zającowi, Elżbiecie Chojence, ZofiiSikorskiej, Bronisławowi Brylowi, wszystkim wykładowcom, działaczom i osobomżyczliwym stowarzyszeniu. Konińskiemu zarządowi wręczono Laur Jubileuszowy.Jubileuszu pogratulowali także zaproszeni goście, między innymi PiotrKorytkowski, prezydent Konina.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%