Nowiutkiei pachnące,w liczbie 24 sztuk, wykonaneprzez więźniów budkidla jerzyków zawisły na jednym z budynków LiceumOgólnokształcącego w Turku. To nie pierwsza taka inicjatywaTurkowskiej Grupy Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa OchronyPtaków, której członkowie potrafią zarazić ptasią pasjąotoczenie. Przypomnijmy,że to właśnie w Turku szczyt jednego z boków zdobi muralz jerzykiem w locie, autorstwaWojciecha Rokosza, co także jest zasługą TGLOTOP. Tymrazem w montażu jerzykowego osiedla pomógł również Turecki KlubEkologiczny.
Budkizawieszone zostały przed świętamina licealnym budynkuB przez panów woźnych – pracowników liceum,którzy – jak podkreślają członkowie OTOP w Turku - poświęciliswój czas, by wspomóc ichinicjatywę.Małemieszkanka dla małych ptaszków przebyły 400km drogi z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. Osadzeni tamwięźniowie z inicjatywy Roberta Błaszczyka ipodkierownictwem Marcina Mikity, wykonali budki w ramach zajęćresocjalizacji. RobertBłaszczyk,jakpodkreśla Marta Ilkowska-Nowak, jestprzyjacielem turkowskiej grupy OTOP, miłośnikiem przyrody i ptakóworaz wieloletnim wolontariuszem Fundacji Szklane Pułapkii Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - DziękujemyRobertowi,ale dziękujemyrównież więźniom za piękne, solidnie wykonane budki – dodaje animatorka TGL OTOP.Zatym, że jerzykowe domki zawisły na budynku liceum, stał czystyprzypadek, którym było spotkanie członkiń OTOP z wiceprezesTureckiego Klubu Ekologicznego Karoliną Augustyniak, którauzgodniła miejsce lokalizacji budek z prezesem TKE i jednocześniewicedyrektorem liceum, Albinem Zańko. - i po wstępnej zgodziedyrektorki LO pani Danuty Szczepanik na zamontowanie budek zostałonam jeszcze tylko złożyć oficjalne pismo, wyszukać podnośnik imogliśmy przekazać budki panom woźnym – relacjonuje MartaIlkowska-Nowak, dziękując Tomaszowi Rosiakowi – właścicielowipodnośnika, który dołożył do akcji swoją cegiełkę, bo zgodziłsię na pokrycie kosztów paliwa, które rozłożyły na sienie obieorganizacje.
-Chcielibyśmy jednak pochwalić wyjątkową ekipę panów woźnych,pracowników turkowskiego Liceum, którzy fantastycznie zorganizowalii sprawnie przeprowadzili całą akcję – podkreśla MarataIlkowska-Nowak.
Podczasmontażu budek w otworze pod styropianem odkryto gniazdo wysiadującejkawki. Panowie zgodzili się na razie zatkać je i naprawićzniszczoną ścianę dopiero po wyprowadzeniu przez kawki lęgu. Zaśgrupa OTOP obiecała dostarczyć budkę dla kawek, którą zawiesząna pobliskim drzewie w ramach kompensacji ptakom zabranego im miejscalęgowego w ścianie. - Wielkie brawa za taką postawę i oby jaknajwięcej takich działań w naszym mieście. TGL OTOP składapodziękowanie wszystkim, którzy zaangażowani byli w akcję montażubudek dla jerzyków. Dziękujemy i panu Robertowi Błaszczykowi, ipanu Marcinowi Mikicie, dyrektorce LO pani Danucie Szczepanik,wicedyrektorowi LO panu Albinowi Zańko, panu Tomaszowi Rosiakowi,pani Karolinie Augustyniak i przede wszystkim panom woźnym LO wTurku – mówi działaczka TLG OTOP.
W Turku budki dla ptaków zawisły już praktycznie na wszystkich miejskich szkołach, a także budynkach użyteczności publicznej i blokach.
TurkowskaGrupa Lokalna OTOP przypomina, że każdy może pomagać ptakompoprzez wieszanie budek, nasadzenia roślin, krzewów i drzewowocowych i miododajnych, ochronę starych zadrzewień ipozostawianie żywopłotów oraz nasadzenia nowych żywopłotów(ochrona wróbla), wysiewanie łąk kwietnych, ochronę gawronów wparkach (dzięki gawronom utrzymasz porządek wokół śmietnika przytwoim bloku, zachowasz piękny trawnik na działce – bez larwchrabąszczy, a rolnik na polach nie będzie musiał stosowaćśrodków chemicznych, by zwalczać szkodniki na uprawach). PomagajMYpTAKom
opr.ki
zdjęciaFB TGL OTOP
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz