Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Gminy z naszego regionu wstępnie zadeklarowały chęć dofinansowania programu in vitro

13:34, 11.02.2022 Aktualizacja: 21:58, 26.10.2025
Skomentuj Gminy z naszego regionu wstępnie zadeklarowały chęć dofinansowania...

Już 12 dzieciurodziło się, a 133 kobiety zaszły w ciążę dzięki programowi in vitro, któryprowadzi Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Zwrócił się także z pytaniem dosamorządów gminnych, czy chciałyby włączyć się do finansowania programu,rozsyłając im projekt porozumienia. Wstępne deklaracje złożyły też naszesamorządy. Które?

W ramach realizowanego od ubiegłego roku „Programu leczenianiepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwawielkopolskiego” z dofinansowania do pojedynczej procedury zapłodnieniapozaustrojowego w kwocie do 5 tys. zł skorzystało już kilkaset par z całegoregionu. Do tej pory dzięki niemu na świat przyszło 12 maluchów (w tym jedenporód bliźniaczy) z gmin Kórnik, Rawicz, Środa Wielkopolska, Żerków, Ślesin,Stęszew, Luboń, Grodzisk Wielkopolski, Lipno oraz Siedlec.

– Prognozy GUS wskazują na stopniowy spadek liczby ludnościwojewództwa wielkopolskiego, wzrost odsetka seniorów i spadek odsetka osób do15. roku życia. Na wyzwania związane ze starzeniem się populacji nakładają sięprzemiany w obrębie współczesnej rodziny, w tym niski współczynnik dzietności.Obecnie rządzący niewiele jednak robią by to zmienić – mówi Marek Woźniak,marszałek województwa wielkopolskiego. – Kiedy PiS doszło do władzy,zlikwidowano rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro, dziękiktóremu w latach 2013-2016 w Polsce urodziło się ponad 20 tysięcy dzieci. Naszczęście, mimo braku wsparcia ze strony państwa, pary mogą je otrzymać odSamorządu Województwa Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że tuż po rozpoczęciu programu, zgłosiło siędo niego prawie 300 par, choć środki zarezerwowane na ten cel przez SamorządWojewództwa Wielkopolskiego (1 mln zł), pozwalały na przeprowadzenie jedynie200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Podjęto więc decyzję o zwiększeniupuli do 2 mln zł łącznie. Dzięki temu wykonano aż 380 procedur. Obecnie 109Wielkopolanek jest w ciąży, w tym 6 kobiet znajduje się w ciąży bliźniaczej. – Naten moment już kilkanaście par w naszym regionie jest szczęśliwymi rodzicami, aponad 200 kolejnych za chwilę będzie doświadczać cudu narodzin. Jestem dumna,że Wielkopolska prowadzi ten program, mając osobiste poczucie spełnienia, gdymożemy pomagać ludziom w taki właśnie sposób – tłumaczy Paulina Stochniałek,Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Na początku stycznia ogłoszony został kolejny już konkurs nawybór realizatorów Programu w latach 2022-2023. W budżecie województwa zaplanowano na ten cel 4mln zł – 2 mln w 2022 roku oraz 2 mln w 2023 roku.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zwrócił się także zpytaniem do samorządów gminnych, czy chciałyby włączyć się do finansowaniaprogramu, rozsyłając im projekt porozumienia. Obecnie Departament Zdrowiaoczekuje na odesłanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiegopodpisanego dokumentu, potwierdzającego włączenie się gmin do Programu leczenianiepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwawielkopolskiego w latach 2022-2023.

Do tej pory 37 gmin z naszego regionu wstępnie zadeklarowałochęć dofinansowania Programu w roku 2022. Są to następujące gminy: Baranów,Bralin, Czerniejewo, Czerwonak, Gostyń, Jastrowie, Kazimierz Biskupi, Kleczew,Koło (miasto), Konin, Kościelec, Leszno, Lipka, Lipno, Lisków, Mieścisko,Miłosław, Nekla, Nowe Skalmierzyce, Nowy Tomyśl, Obrzycko, Okonek, Olszówka,Opalenica, Ostrów Wielkopolski (gmina), Ostrzeszów, Pakosław, Przygodzice,Puszczykowo, Skoki, Stęszew, Szamotuły, Trzcianka, Wierzbinek, Wolsztyn, Złotów(miasto), Złotów (gmina). – Podziękowania należą się gminom, które dołączają donaszego programu – w ten sposób będzie możliwe przeprowadzenie jeszcze większejilości zabiegów dla ich mieszkańców – podkreśla Paulina Stochniałek.

Wszystkie zainteresowane gminy wstępnie zadeklarowały, żeprzeznaczą na procedury in vitro blisko 900 tys. zł.

na zdjęciu: Paulina Stochniałek

mar

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%