Podczasdzisiejszej zdalnej sesji, zwołanej na wniosek prezydenta, konińscy radnizatwierdzili dwie duże inwestycje, które będą realizowane w ramach Rządowego FunduszuPolski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pierwsza z nich to rozbudowasystemu wodociągowo-kanalizacyjnego w mieście za ponad 32 miliony złotych, adrugim zadaniem jest remont dachu hali „Rondo” za 5,5 miliona złotych.
Kompleksowa modernizacja energetyczna ObiektuRekreacyjno-Sportowego „Rondo” będzie realizowana w tym roku i ma zakończyć siędo 31 grudnia 2023. Wartość zadania szacowana jest na 5,5 miliona złotych, zczego 4 miliony 950 tysięcy zł ma pochodzić z Polskiego Ładu, natomiast wkładwłasny to 550 tysięcy złotych. W ramach tych środków zostanie przygotowania dokumentacja budowlana, termomodernizacjiplus OZE wraz z wymaganym audytem energetycznym,nadzór inwestorski oraz wykonanie remontu dachu nad halą sportową i basenem. Usunięte zostaną płyty azbestowo-cementowe oraz zamontowanenowe poszycie z izolacją termiczną. –Od wielu lat wiadomo, że dach jest do kompleksowej modernizacji. W uchwale mowajest o poszyciu dachu – mówił radny Jarosław Sidor. – Uczulam i proszę władze miasta,aby dokładnie przyjrzały się konstrukcji stalowej na tym budynku, czy nie warto,aby i ją wzmocnić. Nie będę więcej mówił, a wiem o pewnych sprawach od kilkulat.
– ObiektRekreacyjno-Sportowy „Rondo” w Koninie był kiedyś oficjalnie nazywany Pałacem Sportui jego projektantem był mistrz szabli, żebym się nie pomylił, WojciechZabłocki. – Hala została oddana do użytku w 1972 roku, więc ma 50 lat – mówiłradny Tomasz Andrzej Nowak. Wskazując, że to cenny dla miasta budynek. – Wartoby było, żeby ten remont nie zakończył się zamienieniem tego budynku w taki obiektz dziwnym dachem, by wyglądał kartoflanie lub pszenno-buraczanie. On maswój styl i to jest styl bardzo wysokich lotów – dodał radny Tomasz AndrzejNowak.
– Oczywiście weźmiemy jesobie do serca – mówił Paweł Adamów o tych sugestiach radnych. – Nie będziemy ingerowaćw bryłę budynku. Od przynajmniej 2 lat analizujemy tę konstrukcję. Uspokajamtutaj też nie ma niepokoju, bierzemy wszystkie rzeczy pod uwagę – wyjaśniał wiceprezydentWitold Nowak.
Dużo większa inwestycjafinansowana z Polskiego Ładu to rozbudowa systemu wodociągowo-kanalizacyjnegomiasta Konina-etap IV. Dotyczy Międzylesia Zachód, Łężyna,ul. Grójeckiej,Strażackiej, Armii Krajowej, J. Piłsudskiego, Sulańskiej, Rybackiej, Kanałowej Konin-Gosławice. Wartość przedsięwzięcia to 32 miliony 430 tysięcyzłotych, natomiast dofinansowanie z Polskiego Ładu wynosi 29 milionów 925tysięcy zł, wkład własny to 1 milion 575 tysięcy złotych, a wydatkiniekwalifikowane – 930 tysięcy złotych. Rozbudowa systemu ma zakończyć się do31 grudnia 2025 roku. Radny Sidor pytał między innymi, jak ta duża inwestycjabędzie realizowana na terenach prywatnych. Wiceprezydent wyjaśniał, że w większościte kwestie własnościowe są uregulowane (w czterech lokalizacjach jest jużdokumentacja). – Największe wyzwanie będzie stanowiło Międzylesie – dodał PawełAdamów, stwierdzając, że wczoraj odbyło się spotkanie z właścicielami gruntów.
Wiceprezydent Paweł Adamów dziękował radnym, żespotkali się, by podjąć uchwały podczas sesji nadzwyczajnej, które nie mogączekać do następnej sesji. To wspomniane 2 zadania z Polskiego Ładu. – Zarazbędziemy mogli przystąpić do przetargów. Mamy czas najpóźniej do 15 kwietnia –mówił zastępca prezydenta Konina. Trzecią sprawą było wpisanie do budżetu kwoty1 milion 700 tysięcy złotych związanej z przejęciem gruntu od KOWR-u pod ulicęKleczewską. – Nie udało się uzyskać umorzenia – tłumaczył Paweł Adamów.Wpisanie tych środków do budżetu pozwoli na dokonanie odpowiedniego przelewu.
Krystian Majewski, szef klubu radnych PiS,powiedział, że to bardzo dobry dzień dla miasta, bo to dodatkowe 35 milionówzłotych dla naszego samorządu na inwestycje. Dziękował urzędnikom i przede wszystkimparlamentarzystom, którzy byli zaangażowani w pozyskanie tych rządowych środków.– Tak naprawdę, gdyby nie Rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych Polski Ład too takich dużych i ważnych inwestycjach w naszym mieście moglibyśmy przy obecnejsytuacji pomarzyć – dodał. – Mam nadzieję, że będziemy mieli więcej takich okazjido spotkań, podczas których będziemy głosować takie uchwały i rozmawiać o takichpieniądzach dla naszego miasta.
Wszyscy radni byli za.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz