Urzędnicyz gminy Grodziec od wielu lat mają problem z budynkiem, w którym pracują. – Dzisiajnadaje się on tylko do rozbiórki, bo jakakolwiek przebudowa byłaby ekonomicznienieuzasadniona. Firmy budowlane nie chcą się jej nawet podjąć ze względu nastan techniczny obiektu – mówi Mariusz Woźniak, wójt gminy Grodziec. W weekendurzędnicy zbierali podpisy mieszkańców na liście poparcia dla budowy nowegourzędu.
Jak podkreśla, urządgminy to budynek użyteczności publicznej w najgorszym stanie pod względem techniczno-budowlanym w całym powieciekonińskim, a nawet województwie wielkopolskim. – Nie spełnia żadnych przepisów budowlanych, przeciwpożarowych, niewspominając już o ustawie o dostępności – wylicza Mariusz Woźniak.Wszystkie pomieszczenia ogrzewają kaflowe piece, urzędnicze pokoje są ciasne,na piętro prowadzą drewniane, strome schody, których osoba niepełnosprawna ruchowonie ma szans pokonać. Za urzędem ustawiony jest namiot, w którym przyjmowani sąpetenci, również ze względów epidemicznych.
Kiedy pojawiły sięmożliwości otrzymania dofinansowania do przebudowy urzędu, wszystkie starania wójtai jego poprzedników były bezskuteczne. – Ostatniądeską ratunku jest dla nas wniosek złożony w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale dedykowanywyłącznie dla gmin popegeerowskich. Chodzi o to, by ze środków covidowychwyodrębnić fundusz dla takich gmin jak nasza, czyli najbiedniejszych,popegeerowskich, których stan infrastruktury jest taki, a nie inny – opowiadawójt. Wniosek został złożony 11 lutego, w połowie maja urzędnicy spodziewająsię rozstrzygnięcia konkursu.
Koszt budowy urzędubędzie opiewał na kwotę 10-12 mln zł. – Kwotadofinansowania – maksymalna jaką można uzyskać – to 5 mln zł. Na przełomie 2018i 2019 roku udało się nam pozyskać od Skarbu Państwa nieodpłatnie hektarowądziałkę, znajdującą się 300 metrów dalej przy drodze wojewódzkiej po dawnymSKR-ze. W 2019 uporządkowaliśmy teren i przygotowaliśmy go pod budowę. Do końcaroku chcemy stworzyć dokumentację z projektem, w połowie roku otrzymalibyśmy pozwoleniena budowę, a koniec 2022 to realny moment rozpoczęcia budowy urzędu – mówiMariusz Woźniak.
Jak wyglądałby nowyurząd? – Byłby podobny do pałacuKwileckich. Z obu stron w kształcie litery „L”. Oprócz urzędu mieściłby się wnim GOPS, Bank Żywności oraz instytucje związane z rolnictwem – mówi wójt.– Zdecydowana większość mieszkańcówgminy Grodziec zaufała Zjednoczonej Prawicy. W ostatnich wyborachparlamentarnych do sejmu 61,96 procent mieszkańców gminy Grodziec oddało głosna PiS, do senatu – 65,79 na PiS. W ostatnich wyborach prezydenckich 71,95procent głosów mieszkańców gminy zostało oddanych na prezydenta Andrzeja Dudę.Teraz my potrzebujemy pomocy.
W długi weekendurzędnicy zbierali podpisy mieszkańców pod listami poparcia dla budowy nowegourzędu gminy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz