Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Radny zaproponował, by patronem nowego wiaduktu był Gabriel Narutowicz

13:09, 15.04.2021 Aktualizacja: 02:52, 21.10.2025
Skomentuj Radny zaproponował, by patronem nowego wiaduktu był Gabriel Narutowicz

Radny Konina, TomaszAndrzej Nowak, zaproponował, by wiadukt łączący ulice Paderewskiego iWyzwolenia nosił imię Gabriela Narutowicza, zastrzelonego w 1922 rokupierwszego prezydenta Rzeczypospolitej.

Tomasz Andrzej Nowak złożył kilka inicjatyw uchwałodawczychw sprawie nazewnictwa obiektów drogowych w mieście. Zaproponował, by wiadukt,który został wybudowany nad Trasą Warszawską nosił imię Przemysła II, natomiastokoliczne rondo (przy stacji) – Konińskich Ochotników 1920.

Na początku tego tygodnia radny Tomasz Andrzej Nowak złożyłkolejne propozycje. Chce, by patronem nowego wiaduktu łączącego ul.Paderewskiego i Wyzwolenia został Gabriel Narutowicz, prezydentRzeczypospolitej Polskiej (w 1922 roku, kilka dni po wyborze zastrzelony przezartystę Eligiusza Niewiadomskiego). Tomasz Andrzej Nowak zaproponował również,by patronką ronda u zbiegu ulic Wyzwolenia, Zakole i 11 Listopada zostałaJanina Komornicka, która w 1902 roku założyła w Koninie II-klasową szkołę dladziewcząt (pensję żeńską), w której uczyła między innymi ze Stefanią ŁucjąEsse. – Jednocześnie prowadzi tajne nauczanie języka polskiego i historiiPolski, zakazanych przez rosyjskiego zaborcę. W 1907 roku w miejsce konińskiegoprogimnazjum powstaje męska Szkoła Handlowa. Janina Komornicka organizujeSzkołę Handlową żeńską, w której także uczy m.in. Stefania Łucja Esse –uzasadnia radny tę kandydaturę. Dodając, że Janina Komornicka w 1918 roku opuściłaKonin i podjęła pracę jako nauczycielka oraz urzędnik oświatowy różnychszczebli, a także działaczka społeczna. Związana z Białymstokiem, Lublinem iWarszawą.

Tomasz Andrzej Nowak informuje nas również, że wcześniej prezydentKonina odrzucił jego kandydatury na patronów ronda i wiaduktu. – Konińskiprzedsiębiorca Edward Reymond i burmistrz Konina Edward Sikorski okazali sięzbyt podobni do patronów ulic w Koninie: pisarza Władysława Reymonta i generałaWładysława Sikorskiego – wyjaśnia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%