Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Dokładnie rok temu odnotowano w naszym regionie pierwszy przypadek zakażenia COVID-19

15:28, 24.03.2021 Aktualizacja: 00:55, 20.10.2025
Skomentuj Dokładnie rok temu odnotowano w naszym regionie pierwszy przypadek...

Dzisiajmija dokładnie rok, gdy służby medyczne odnotowały w naszym regionie pierwszyprzypadek zakażenia koronawirusem. Dotyczył 57-letniego mieszkańca gminy StareMiasto. A jak ten rok wyglądał w konińskim samorządzie?

– Można powiedzieć,że nauczyliśmy się funkcjonować w warunkach pandemii, ale wszyscy chcielibyśmy,żeby się już zakończyła –mówi prezydent Konina.

Powszechnąpraktyką stał się system pracy zdalnej. Wprowadził ją też urząd miejski wKoninie, ale też nie zrezygnował z bezpośredniej obsługi i bez przerwprzyjmował mieszkańców. W różnych punktach urzędu zostały zainstalowanedozowniki z płynami odkażającymi, a w punktach obsługi interesantów zamontowanopleksi. Wiele konferencji, zebrań, nawet sesje Rady Miasta Konina czy komisjeodbywają się w systemie zdalnym.

W tymczasie urzędnicy przekazali ponad 30 tysięcy pakietów składających się zmaseczki i rękawiczek. – Zamontowaliśmy w mieście trzy publiczne dystrybutory zpłynami odkażającymi. Przedszkola, szkoły, hospicjum, Dom Pomocy Społecznejzaopatrujemy w płyny odkażające, środki ochrony i urządzenia odkażające.Publicznym przewoźnikom: MZK i PKS-owi przekazaliśmy zamgławiacze do odkażaniaautobusów. Stację Pogotowia Ratunkowego oraz Wojewódzki Szpital Zespolony wKoninie wyposażyliśmy w namioty do poboru wymazów oraz organizacji śluzkontaminacyjnych. W ubiegłym roku wspólnie w Inspekcją Sanitarną i WojskamiObrony Terytorialnej przygotowywaliśmy polowy punkt poboru wymazów, który dlanas był okazją do sprawdzenia systemu współdziałania między podmiotamiodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki wsparciu naszego samorządu, którewynosiło 100 tysięcy złotych szpital zakupił samochód do przewozu próbek dolaboratorium oraz sprzęt medyczny – informuje magistrat.

Prezydentpowołał miejskiego koordynatora ds. szczepień, którego zadaniem jest m.in.organizowanie dowozów na szczepienia osób potrzebujących takiej formy pomocy.Według danych rządowych w naszym mieście zaszczepionych zostało 11.937 osób, liczbaszczepień dziennych 142, 3.286 osób przyjęło drugą dawkę szczepionki.

Magistratprzypomina też, że w tym trudnym czasie realizowane są w mieście duże i ważneinwestycje, takie jak: budowa łącznika ulic Wyzwolenia z I. Paderewskiego,przebudowa zabytkowego Domu Zemełki oraz mostu Bernardynka. – Koronawiruswpłynął na tempo prac przy ul. Kleczewskiej. W tym przypadku zaszła koniecznośćwyznaczenia nowego terminu zakończenia inwestycji – informuje. Urzędnicyprzypominają także, że miasto razem z partnerami: Metropolią Poznań orazPoznańskim Centrum Otolaryngologii chce utworzyć w hotelu „Konin” ŚrodowiskoweCentrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodych ludzi borykających się zproblemami wywołanymi przez pandemię.

SamorządKonina jako pierwszy w regionie, 1 kwietnia ubiegłego roku, uruchomił pakietpomocy przedsiębiorcom pokrzywdzonym przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. –Zaoferowaliśmy dwa rodzaje wsparcia: odroczenie zapłaty lub rozłożenie na raty(na 4 miesiące) podatku od nieruchomości, a także zmniejszenie opłaty za najemmiejskich lokali usługowych przedsiębiorcom, którzy utracili dochody. Z tejostatniej formy wsparcia skorzystały 122 firmy. Decyzją prezydenta miastopomogło też sprzedawcom kwiatów i zniczy, którzy liczyli straty na skuteknagłego zamknięcia cmentarzy przed 1 listopada – czytamy.

opr. M.Szafrańskizdj. Urząd Miejski w Koninie

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%