Słynna zabytkowa kamienicana Starówce coraz bardziej popada w ruinę. Od dawna zamknięta jest część ulicyStaszica, przy której się znajduje, przez co traci miasto i sąsiedniprzedsiębiorcy. Czy w tej sprawie zapadły jakieś rozstrzygnięcia?
Z powodu złegostanu technicznego kamienicy część ulicy Staszica jest zamknięta dla ruchu. Niejeżdżą tamtędy samochody i autobusy. Budynek, który jest w prywatnych rękach,wygląda coraz gorzej. Jak twierdzi wiceprezydent Konina Paweł Adamów, miasto odpół roku zabiega o spotkanie z wiceminister kultury, która jednocześnie pełnifunkcję Generalnego Konserwatora Zabytków. – Natomiast pani wiceminister nie chce się spotkać, ponieważsprawa jest w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i dopóki nie wyda on żadnegoorzeczenia, nie zamierza się ona tym tematem zajmować – wyjaśnia Paweł Adamów.
Wspomina o nałożonych nakazach konserwatorskich i ścisłymkontakcie z konińskim konserwatorem zabytków. – Trzymamy wspólną linię, żebyprzyspieszyć z tą sprawą. Najlepszym wyjściem byłoby wykreślenie tego budynku zrejestru zabytków i do tego cały czas dążymy – mówi wiceprezydent Konina.Wskazuje na jeszcze jedno rozwiązanie. – Ministerstwokultury dysponuje środkami na ratowanie zabytków i może ten resort mógłbyprzejąć budynek, wyremontować go i mieć go na stanie. Dla nas to jest też taki kłopot,że mamy zamkniętą ulicę, na której są przedsiębiorcy i z tego powodu tracą. Odpowiednieroszczenia będą kierować w stosunku do różnych organów. My nałożyliśmy nawłaściciela kamienicy karę administracyjną, która sięgnęła w pewnym momencie400 tysięcy złotych, ale sąd stwierdził, że my nie możemy tego zrobić icałkowicie ją anulował, z czym się nie zgadzamy. Miasto ewidentnie ponosikoszty tego wszystkiego. My podejmujemy działania, żeby przyspieszać procedowaniepewnych rzeczy. Gdyby była dobra wola właściciela w tym zakresie, to inaczej byta sytuacja wyglądała. Niestety, właściciel jest w konflikcie ze wszystkimimożliwymi instytucjami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz