Prezydent Konina oraz przewodniczący Rady Miasta Konina odsłonili przyWale Tarejwy tablicę upamiętniającą Zygmunta Waryłkiewicza – oficera wojskpowstańczych w 1863 roku. Została ona umieszczona na ponad 3,5-tonowym głazie zodkrywki Tomisławice, który przekazała miastu konińska kopalnia.
Zygmunt Waryłkiewicz to uczestnikwalk m.in. pod Cieplinami, Krzywosądzem i Nową Wsią, aresztowany przez władzerosyjskie, przewieziony do Konina i postawiony przed wojennym sądem polowymjako „organizator band powstańczych”. Skazany na śmierć, rozstrzelany nakonińskich błoniach 5 listopada 1863 roku w wieku 26 lat. – Społeczność lokalnaposzukuje swojej tożsamości. Nie inaczej jest ze społeczeństwem Konina – mówił podczasuroczystości Piotr Korytkowski. – To w tym miejscu mieszkańcy przed laty wskazali,że będziemy upamiętniali corocznie wybuch Powstania Styczniowego. Nie inaczejjest dzisiaj.
Prezydent Konina, który razem zTadeuszem Wojdyńskim, dzisiaj odsłonił tablicę, dziękował tym wszystkim, którzy przyczynilisię do tego, aby w taki sposób upamiętnić porucznika Zygmunta Waryłkiewicza. –Jest to postać, która być może przez parę lat była zapomniana, ale oddajemy to,co jemu przysługuje – pamięć za to, że porwał ludność Konina i okolic do walkiz Rosjanami, do próby wyzwolenia naszego kraju – mówił Piotr Korytkowski. –Dziękuję wszystkim społecznikom, którzy sugerowali, żeby obok kamienia ojcaMaksymiliana Tarejwo pojawił się kamień poświęcony porucznikowiWaryłkiewiczowi.
Dzisiaj również, dla uczczenia158. rocznicy Powstania Styczniowego przy głazie upamiętniającym ojcaMaksymiliana Tarejwo – kapelana wojsk powstańczych złożono kwiaty i zapalono znicze.
Uroczystości, ze względu na pandemię,miały skromny charakter, między innymi właśnie dlatego, w imieniu wszystkichprezesów spółek miejskich, kwiaty pod tablicą poświęconą ZygmuntowiWaryłkiewiczowi złożyli prezesi: MPEC-u, PGKiM-u, MZK i MTBS-u. W uroczystości wzięli takżeudział między innymi Kazimierz Samulczyk, prezes Związku Kombatantów RP iByłych Więźniów Politycznych, Piotr Rybczyński, prezes Towarzystwa PrzyjaciółKonina i kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego, a także radnyTomasz Andrzej Nowak.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz