– To okrągła rocznicawydarzeń, które zmieniły Polskę – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina,który z zastępcą Witoldem Nowakiem złożyli kwiaty pod głazem „Solidarności”.Dzisiaj mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych.
W południe grupa działaczy „Solidarności”, którzy w 1980roku zakładali niezależny związek zawodowy, złoży wiązanki kwiatów podkamieniem z tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 40 lat. Później odbędziesię promocja książki pt. „Stan wojenny i okolice”.
Natomiast o godzinie 11.00 kwiaty pod głazem „Solidarności”kwiaty złożyli prezydent Piotr Korytkowski oraz wiceprezydent Witold Nowak. – Towyraz pamięci, bo nie organizujemy miejskich obchodów – powiedział zastępcaprezydenta. Jak mówił prezydent Konina, dzisiaj przypada okrągła rocznicawydarzeń, które zmieniły Polskę. – Takimsymbolicznym był rok 1980, kiedy powstała pierwsza „Solidarność”. Ten 10-milionowyruch, który powstał po wydarzeniach sierpniowych, to był ruch społeczny. To cosię wtedy stało, odnoszę do tego, co dzieje się w tej chwili na Białorusi. Jestbardzo dużo wspólnego. Mamy do czynienia z takim spontanicznym ruchem, jak ten40 lat temu w Polsce – mówił Piotr Korytkowski. – Przy tej okazji warto powiedzieć,że „Solidarność” osiągnęła niebywałą rzecz – zmienił się ustrój w naszym kraju,ale i w wielu krajach dawnego bloku wschodniego. Wydaje się, że 40 lat musielipoczekać Białorusini, by ich też to dotyczyło. Przy tej okazji życzę im, żebyżyli w kraju, w jakim sobie wymarzyli, a nie w dyktaturze.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz